Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: İç Tüketimde Güçlü Talep Korundu

İç talebin öncü göstergesi olan perakende satış hacmi verileri geldi. Yılın ilk çeyreğinde yurt içi pazarda güçlü talep korundu. Detaylar haberde;
TÜİK Açıkladı: İç Tüketimde Güçlü Talep Korundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün dikkatler Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklayacağı kamuda tasarruf paketinin içeriğine çekilmişken, iç talebin durumunu ortaya koyan önemli bir veri geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayının ticaret satış hacim endeksi raporunu paylaştı. Raporda öne çıkan ve iç talebin öncü göstergesi olan perakende satış hacmine yönelik veride sürpriz bir gelişme yaşanmadı.

Ocak ayından itibaren yükseliş kaydeden perakende satışları yılın üçüncü ayında da artışa devam dedi. Böylece 2024’ün ilk çeyreğinde içeride güçlü talep korundu.

TÜİK verilerine göre Şubat ayında yıllık yüzde 11,3 artan ticaret satış hacmi Mart ayına gelindiğinde yüzde 10,5 yükseliş kaydetti.

Şubat’ta yıllık yüzde 25,1 artan perakende satış hacmi ise Mart ayında yüzde 19,4 yükseldi. Ticaret satış hacmi aylık yüzde 3,0 artarken, perakende satış hacmi aynı seviyede kaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın