Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TL Mevduatta Faiz Riski: Ekonomi Durabilir!

KKM yerine TL mevduat için teşvik kararı alan TCMB’nin ekonomiyi hangi noktaya sürükleyeceği merak yaratırken, bankaların vermeye mecbur bırakıldığı faiz oranları risk yarattı.
TL Mevduatta Faiz Riski: Ekonomi Durabilir!
HABER GİRİŞ

Kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında biriken faiz yükünü hafifletmeye çalışan Merkez Bankası’nın başvurduğu yeni düzenleme sonrası bankalar önce KKM kanallarını kapattı. Bir sonraki hamlede TL mevduat hesaplarını cazip kılmak için yüksek faiz oranlarında ne boyutta rekorlar kıralacağı merak konusu oldu.

Dün kamuoyunun gündemine gelen konu başlığında bankaların yatırımcıları cezbetmek için enflasyon oranının üzerinde faiz vermesinin beklendiği öğrenildi.

Bankaların enflasyonun üzerinde faiz verme ihtimalini yorumlayan Tacirler Yatırım Araştırma Direktörü Kadirhan Öztürk ise KKM’nin saf dışı kalması için radikal oranların söz konusu olması gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomi gazetesine değerlendirmede bulunan Öztürk, “Mevduat faizi yüzde 70-80’e gelmeden KKM çözülmez. Zaten şu anda ekonomi yönetiminin uğraştığı en büyük sorun bu. İnsanların TL mevduata geçeceği faiz oranı ekonomiyi durdurma noktasına getirebilir” diye konuştu.


“Mudiler gerçekleşen enflasyona değil, gelecekte gerçekleşmesi beklenen enflasyona bakar” diyerek, makyajlı enflasyon rakamlarının yatırımcı nezdinde kabul görmediğine işaret etti.

Öztürk, “Ben yüzde 50 mevduat faizinin dahi KKM’yi ya da doları bozduracak güçte olduğunu düşünmüyorum. Seçim sonrası mevduat faizleri kısa bir dönem yüzde 45-46’lara çıkmıştı. KKM’de bir çözülme olmamıştı. Bir de yılların birikmişi var. Birçok yatırımcının parası TL’de eridi, canı yandı. O yüzden şu anda dolar mevduat sahiplerini ya da KKM sahiplerini TL mevduata çevirecek faiz oranları çok yükseldi” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.