Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Babuşcu Duyurdu: Bankalar KKM Kanallarını Kapattı

KKM’den vazgeçen Merkez Bankası’nın hesaplardan çıkışları hızlandırmak için aldığı karara bankaların ilk tepkisi kanalları kapatmak oldu. Detaylar haberde…
Babuşcu Duyurdu: Bankalar KKM Kanallarını Kapattı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarından çıkışları hızlandırmak ve TL mevduatlara olan talebi artırmak için hafta sonu aldığı KKM’de zorunlu karşılık oranlarını artırma kararı sonrası bankacılık sektörünün nasıl pozisyon alacağı merak edilirken, ilk tepki KKM kanallarını kapatmak oldu.

KKM’ye ilişkin alınan karar için bankaların tepkisini eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu paylaştı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan ünlü ekonomist, kimi bankaların şube dışı kanallardan KKM işlemi yapmayı kapattığını söyledi.

Bankaların TL mevduat hesaplarına vereceği faiz oranının yatırımcıları cezbetme ihtimaline ilişkin yaptığı açıklamada ise “TL mevduat faizleri üzerindeki baskı kalkmazsa önümüzdeki 6 ay içinde 120 milyar dolar gerekiyor” dedi.


KKM kararını yorumlayan bir diğer isim olan ekonomist ve akademisyen Emre Alkin de faiz detayına dikkat çekerek sosyal medya hesabından şöyle paylaşımda bulundu:

“Şu ana kadar aldığım haberler bankaların KKM’ye ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) üzerinde faiz vermemek konusunda karar kıldıklarını gösteriyor. Yani yüzde 17-20 arasında faiz teklif edilebilir mudiye. Demek ki ‘döviz düşse de yükselse de kazanıyoruz’ devri bitiyor.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.