Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankaların Mevduat Faizi Yarışında Enflasyon Hesabı Var

Şeref Oğuz, KKM yerine TL mevduatların teşvik edilmesi kararı sonrası bankaların vereceği faizi yazdı.
Bankaların Mevduat Faizi Yarışında Enflasyon Hesabı Var
HABER GİRİŞ

Kur korumalı mevduat (KKM) sistemini feshetmeye hazırlanan Merkez Bankası’nın getirdiği yeni düzenleme sonrası bankaların TL mevduatlara vereceği faiz oranları merakla bekleniyor.

Bankalardaki faiz pazarlığının nasıl gelişeceğini yazan Ekonomi gazetesi köşe yazarı Şeref Oğuz, yatırımcıları TL’ye geçmeye ikna edemeyen bankaları Merkez’in düşük faizli tahville tehdit etme durumunu ele aldı.

Bankaların yeni bir telaş içinde olduğunu söyleyerek, enflasyon oranının üzerinde faiz sunulmasının yatırımcıyı cezbedeceğini ancak bunun için de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yerine Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) enflasyonunun baz alınmasının beklendiğini yazdı.

Faizi Bankalar Tırmandıracak

KKM faizinin önce Hazine’nin sonra da Merkez Bankası’nın sırtlandığını hatırlatan Oğuz, beklentilerin altında yükseltilen politika faizinin aksine mevduatta rekor düzeyde faiz artırımlarının olabileceğini şöyle ifade etti:

“Şimşek bu külfeti Hafize Gaye Erkan’a kilitledi, o da bankaların sırtına yıktı. Böylece PPK’nın artırmada zorlandığı faizi bankalar tırmandıracak ve Cumhurbaşkanı öfkelenirse; ‘ben yapmadım, o yaptı’ denilebilecek.”

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada faizlerin artacağı ve KKM varlığının ortadan kalkmayacağı çıkarımını yaparak, “Merkez, bu operasyonla biriktirmeyi umduğu rezervi müdahalede kullanacak” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.