Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Bankalara KKM için Zorunluluk Talimatı Verdi

KKM hesaplarından çıkışları hızlandırmak için yeni kararlar alan Merkez Bankası’nın bankalarla yaptığı toplantının detayları paylaşıldı. Ayrıntılar haberde…
TCMB Bankalara KKM için Zorunluluk Talimatı Verdi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) hafta sonu duyurduğu kararda kur korumalı mevduat (KKM) sistemini feshetmek için harekete geçmesinin ardından gözler bankacılık sektörüne çevrildi.

KKM düzenlemesiyle birlikte dün banka hisselerinde panik satışlarının gelmesi ve sektörün yeni karar sonrası nasıl pozisyon alacağı merak konusu oldu.

Merkez Bankası, KKM’den çıkış adımlarını görüşmek için bankalarla görüşme gerçekleştirdi.

Sektör eleştirilerinin dinlediği toplantının detaylarını paylaşan Dünya gazetesinin haberine göre Merkez, bankalara zorlukların farkında oldukları mesajını verdi.


Toplantıda görüşülenleri aktaran bir bankacılık kaynağı, gelen tepkilere rağmen Merkez Bankası’nın KKM kararında ısrarcı olacağını şöyle paylaştı:

“Dün bankalar TCMB’ye yeni düzenlemeler hakkında fikirlerini ve endişelerini iletti. Yeni belirlenen hedeflerin sektöre mevduat başta olmak üzere önemli etkileri olacak. Tahvil tutma zorunluluğu belirli alanlardan kaldırılırken belirli alanlara yeniden geldi. Bu gibi riskleri bankalar TCMB’ye iletti. TCMB’nin eleştirilere rağmen uygulamalarda kararlı olduğunu gördük ancak zorlukların farkında olduklarını da söylediler.”

Bir başka kaynağın aktardığına göre ise Merkez Bankası yönetimi, bankaların eleştirilerine yanıt olarak yeniden normalleşme gerekliliğini öne sürdü.

Buna göre parasal aktarım mekanizmasının normale dönmesi için söz konusu uygulamaların hayata geçirilmesinin gerekli olduğunun altı çizildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu