Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Banka Hisselerine KKM Düzenlemesiyle Panik Satışları Geldi

Borsa İstanbul negatif açılışın ardından önce kayıplarını derinleştirdi, daha sonra ise yüzde 1’den fazla yükselerek toparlanmaya yöneldi.
Banka Hisselerine KKM Düzenlemesiyle Panik Satışları Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da Cuma günü başlayan sert satışlar, yeni haftaya da taşındı. Perşembe günü bir gazetecinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in istifa etmek istediğine dair ortaya attığı iddia piyasalara damga vurdu.

Haberin etkileri piyasalarda Cuma günü kendini göstermeye başlarken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden çıkan haberin asılsız olduğu açıklaması geldi.

Ancak bu açıklama panik satışlarının önüne geçemedi. BIST 100 endeksi haftayı yüzde 3,23 değer kaybıyla günü 7.513,29 puandan tamamladı.

Yeni haftaya da düşüşle başlayan borsada, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasına dair yapılan düzenlemenin etkileri takip edilecek.

BIST 100 Endeksi Yüzde 1 Düşüşten Döndü

Bist 100 Endeksi 21 Agustos
Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,89 azalışla 7.446,35 puandan başladı. Açılışta önceki kapanışa göre 66,94 puanlık düşüş oldu. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,31 ile spor, en çok kaybettiren yüzde 4,21 ile bankacılık oldu.

Endeks, açılış sonrasında 7.411 puana indikten sonra geri toparlanarak 7.612’ye yükseldi. Saat 10.57’de yüzde 0,58 artışla 7.556 puandan işlem görüyor.

Banka hisselerinde meydana gelen bu sert düşüşün sebebi kuşkusuz ki KKM için yapılan düzenleme oldu. Merkez Bankası, Cumartesi gecesi yayımladığı Resmi Gazete’de sadeleşme süreci kapsamında yabancı para mevduatından KKM dönüşüm hedefi ile TL payına göre menkul kıymet tesis ve zorunlu karşılık uygulamasına son verildiğini duyurdu.

Hedefini tutturamayan bankalar, düşük faizli ek menkul kıymet tesisinde bulunmak zorunda kalacaklar.

Yeni düzenleme ile kur korumalı hesaplara TL mevduatına geçiş sağlanmak suretiyle KKM’nin azaltılması ve TL mevduatlarında artış sağlanması hedefleniyor.

Bu konuda ise işin en zor kısmı bankalara düşüyor. Bankaların, mudilerini KKM’den standart TL mevduatına geçirmek için faizleri en az yüzde 40’lara çıkarması bekleniyor.

Bu durum borsa yatırımcısını bir hayli tedirgin etti. KKM’nin büyüklüğü 3,35 trilyon liraya ulaşmış durumda. Buradan çıkan paranın nereye gideceği sorusu dün sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geldi.

Mevduat faizlerinin artırılacak olması risk sevmeyen tasarruf sahiplerinin buraya yönelmesini sağlayabilir.

Bankacılık Endeksindeki Kayıp Yüzde 5’e Ulaştı

Banka Hisseleri Yuzde 5 Dustu
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bankaların karlılığını olumsuz etkileyeceği düşünülen KKM kararı sektör hisselerinde baskıyı artırdı. Panik satışlarının gelmesiyle XBANK yüzde 5’e yakın düşüş gösterdi.

Bu sabah gerçekleşen düşüşün ardından endeksin haftalık kaybı yüzde 9’a yaklaştı.

Endekse dahil hisselerin saat 11.00 itibarıyla durumuna bakıldığında Halkbank hisseleri yüzde 4,23, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası yüzde 2,30, Vakıfbank yüzde 2,40, Akbank yüzde 5,30, Garanti BBVA yüzde 4,56, YapıKredi Bankası yüzde 3,30, Şekerbank yüzde 3, Albaraka Türk yüzde 3,60, İş Bankası yüzde 3,55 ve ICBC Turkey yüzde 2,5 ekside işlem görüyor.

Analistler düşüşlerin alım fırsatı olduğunu belirtirken, yatırımcıların orta vadede beklentilerini olumlu tutması gerektiği konusunda uyarıyor.

Haftanın devamında Perşembe günü açıklanacak faiz kararı izlenecek. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 24 Ağustos’ta para politikası kararlarını açıklayacak. Politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye yükseltilmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu