Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TKFEN’den Kritik Hamle: Hisseler Geri Alınacak!

Tekfen Holding bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklama ile şirket pay geri alım programını başlatma kararı aldığını duyurdu. İşte detaylar;
TKFEN’den Kritik Hamle: Hisseler Geri Alınacak!
HABER GİRİŞ

Tekfen Holding A.Ş. (TKFEN) bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamayla şirket pay geri alım programının başlatılacağını duyurdu. Kararın, şirketin Borsa İstanbul’da işlem gören hisse değerinin gerçek performansını doğru bir şekilde yansıtmadığı düşüncesiyle alındığı belirtildi.

Bu kapsamda halka açık pay sahipleri başta olmak üzere tüm hissedarların menfaatlerinin korunması ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlanmasının amaçlanarak hareket edildiği bildirildi.

Söz konusu doğrultuda, Türk Ticaret Kanunu’nun 379’uncu maddesi Sermaye Piyasası Kanunu’nun 22’inci maddesi ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) II-22.1 Geri Alınan Paylar Tebliği ile 14 Şubat 2023 tarihli ilke kararı çerçevesinde yönetim kurulunun 31 Ocak 2024 tarihinde karar aldığı kaydedildi.

Kararına göre şirketin Esas Sözleşmesi’nin 10’uncu maddesinde yer alan yetki kapsamında, şirket paylarının Borsa İstanbul’da 1 yıl süreyle geri alım işlemlerine başlanılacak.

Geri Alım Fonu Şirket Kaynaklarından Sağlanacak

KAP bildirisinde, şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 5’ini temsil eden 18 milyon 500 bin lira nominal değere sahip 18 milyon 500 bin adet paya kadar geri alım yapılacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Geri alım için ayrılacak fonun, Tekfen Holding’in mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere en fazla 925 milyon lira olarak belirlendiği paylaşıldı.

Yönetim Kurulu kararı ile yürütülecek olan geri alım işleminin, yapılacak ilk genel kurul toplantısında gündeme alınarak genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine ve onayına sunulacağına vurguda bulunuldu.

Söz konusu pay geri alım işlemleri için Tekfen Holding yönetiminin yetkilendirilmesine karar verildiğinin altı çizildi.

Paratic Piyasalar Tekfen Holding Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’da TKFEN koduyla işlem gören şirket hissesi yatırımcısına yıllık bazda yüzde 14,59 oranında kazanç sağladı. Aylık yüzde 13,71 artan hisse bugün TSİ 12.02 itibarıyla yüzde 6,6 artışla 42 liradan işlem gördü.

31 Ocak işlem başlangıcından haberin yazıldığı ana kadar en yüksek 42,36 lirayı test eden hisse, haftalık bazda yüzde 8,87 oranında yükseliş kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın