Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı, Erdoğan’ın Körfez Turunu Detaylandırdı

Ticaret Bakanı Bolat, Erdoğan'ın Körfez turunda gerçekleştireceği görüşmeleri Türkiye'nin büyüyen ekonomisine yeni alanlar kazandırma hedefiyle yapacağını bildirdi.
Ticaret Bakanı, Erdoğan’ın Körfez Turunu Detaylandırdı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat bugün resmi Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan’ı kapsayan Körfez turuna ilişkin bilgi verdi. Bolat, Körfez turu kapsamında Türkiye’nin ekonomik refahının artırılacağını savundu.

Türkiye’nin büyüyen ekonomisine yeni alanlar kazandırmak kapsamında Körfez turunun yapılacağını kaydeden Bolat, gelişmekte olan alanlara yeni sahalar oluşturmak için iş forumları ve ikili görüşmeler gerçekleştirileceğini belirtti.

Erdoğan liderliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun ev sahipliğinde 200’den fazla iş insanıyla beraber ikili ilişkileri geliştirme kapsamında enerji, hammadde, turizm, müteahhitlik, gıda, tarım, sağlık, e-ticaret ve finans alanında atılabilecek adımların görüşüleceğini vurguladı.

Körfez turunda yapılacak ve üç ülkeyi kapsayan görüşmelere işaret eden Bolat; Bileşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan ziyaretleri ile başlanacağını bildirdi.

Erdoğan bugün Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulunarak, görüşmeler kapsamında ana konularının yatırım ve finans olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kazan-kazan anlayışı kapsamında neler yapabileceğini değerlendireceklerini söyleyen Erdoğan, “Körfez ülkeleri ile ikili ticaret hacmimiz son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi.” bilgisini verdi.

Erdoğan açıklamasında, düzenlenecek iş forumları ile söz konusu rakamın çok daha ileriye taşıması için yollar aranacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.