Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Körfez Turu ve Tahıl Anlaşmasına Dair Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu öncesi gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan Körfez Turu ve Tahıl Anlaşmasına Dair Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaret öncesi Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Söz konusu ziyarete dair gelişmeler günlerdir piyasalar tarafından yakından izleniyordu.

Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kapsayan ziyaretin ilk durağı olan Cidde’ye hareket edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Köklü tarihi ve kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Körfez ülkeleri ile ilişkilerimizde son dönemde önemli mesafeler kaydettik. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında bu kardeşlerimizin maddi, manevi her türlü desteğini yanımızda gördük. Bu vesileyle bu dost ve kardeş ülkelerden konteyner temininden insani yardıma kadar pek çok alanda Türkiye ile tam bir dayanışma sergilediler.” dedi.

Türkiye’nin çevresinde bir barış, istikrar ve refah kuşağı oluşturma hedefini sürdürdüklerini, bunun en kritik adımının bölge ülkeleri ile ilişkileri güçlendirmek olduğunu söyledi.

Bu yıl, hem Katar hem de Birleşik Arap Emirlikleri ile diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümünü kutladığımızı, ziyaretler esnasında öncelikli gündemin önümüzdeki dönemde yürütülecek olan ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacağını dile getirdi.

Körfez Ülkeleriyle Ticaret Hacmi Yükseltilecek

Ziyaretin ana başlıklarının yatırım ve finans olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kazan-kazan anlayışı ile neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Körfez ülkeleri ile ikili ticaret hacmimiz son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi. Düzenlenecek iş forumları ile bu rakamı çok daha ileriye taşımanın yollarını arayacağız.” dedi.

GCM Yatırım Banner

İslam dünyasında yaşanan krizlerin, Türkiye ve Körfez ülkeleri arasında yakın istişare ve iş birliğini gerekli kıldığını ifade etti.

Suudi Arabistan’ın ticaret, yatırımlar, müteahhitlik gibi alanlarda özel bir konuma sahip olduğunu, Türk müteahhitlerin son 20 yılda bu ülkede 25 milyar dolarlık proje üstlendiğini açıkladı.

Bu yıl 88 bin vatandaşımızın hacca gidebildiğini, Suudi Arabistan makamları depremzede vatandaşların haz farizasını yerime getirmeleri için ek kota sağladığını hatırlattı.

Katar ile ilişkilerin her düzeyde mükemmel şekilde seyrettiğini, turun son durağı olan Birleşik Arap Emirlikleri ile de ticaretimizin son dönemde yüksek seyrettiğini açıkladı.

Tahıl Anlaşmasının Devam Edeceğine İnanıyorum

Bugün Rusya hükümetinden gelen açıklamaya göre tahıl anlaşması bugün itibarıyla askıya alındı. Kremlin, Rusya ile ilgili maddeler yerine getirildikten sonra anlaşmaya geri dönüleceğini bildirdi.

Konuya dair yorum yapan Erdoğan ise “Bugün yapılan açıklamaya rağmen dostum Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum. Putin ile Ağustos ayında ülkemizde bir araya geldiğimizde Rus tahıl gübresi ve sevkinin önünün açılması noktasında istişare edeceğiz. Belki Ağustos’u beklemeden sayın Putin ile bir telefon görüşmesiyle adımlarımızı atarız.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın