Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Koridoru Anlaşması Bugün İtibarıyla Askıya Alındı

Daha önce 4 kere uzatılan Tahıl Anlaşması’nda sona gelindi. Anlaşmanın devamı için Rusya’nın yeşil ışık yakmamasıyla İstanbul’daki denetimlerde tıkanıklık yaşandı.
Tahıl Koridoru Anlaşması Bugün İtibarıyla Askıya Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçerlilik tarihi bugün itibarıyla son bulacak olan Tahıl Koridoru Anlaşması için Rusya’dan işaret fişeği gelmezken İstanbul tarafında anlaşma kapsamında denetimlerin beklemeye alındığı öğrenildi. Rus haber ajansı Sputnik, Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde gemi denetimi için planlama yapılmadığını yazdı.

22 Temmuz 2022’de Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan ve toplam 4 kere uzatılan anlaşmada Rusya’nın bu kez ortak karar almaya istekli olmadığı görüldü.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’un yaptığı son dakika açıklamasında, Tahıl Koridoru Anlaşması’na Rusya’nın katılımını durdurduğunu duyurdu.

Peskov, “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması bugün geçerliliğini yitirmiştir. Rusya’yı ilgilendiren koşullar yerine getirildiğinde, Rusya derhal anlaşmaya geri dönecektir. Anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısımları yerine getirilmemiştir, bu nedenle yürürlükten kalkmıştır. Şimdilik anlaşma durdurulmuştur” dedi.


Anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren bölümlerinde verilen taahhütlerin hayata geçirilmemesi ve Rus tahıl ve gübresinin ihracatında Batı ambargosunun sürmesi nedeniyle Moskova çok defa anlaşmanın devamının gelmeyeceği açıklamalarını paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus lider Vladimir Putin ile anlaşma sağlandığı mesajlarını dünya kamuoyuna vermeye devam ederken, Kremlin’den aksi yönde çıkışlar gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın