Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

THYAO 395 TL’ye Çıkar mı? Raporlar Piyasayı Etkiledi

Borsa İstanbul’da rekor serisinin sonlanmasıyla endişeler patlak verdi. Kadirhan Öztürk, genel tablodaki son durumu değerlendirdi. İşte detaylar;
THYAO 395 TL’ye Çıkar mı? Raporlar Piyasayı Etkiledi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi rekor serisine 13 Şubat’ta ara verdi. 13 Şubat’ta 9217 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan endeks, bu noktada tutunmayı başaramadı. 14 Şubat saat 17.40 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 9003 puanda seyrediyor.

Yatırımcılar, gözde hisse senetlerinin ve endeksin gelecek dönemde nasıl hareket edeceğini merak ediyor. Enflasyondan korunmak isteyen birçok kişi borsaya yönelerek kazanç elde etmek ya da mevcut birikimlerinin zarar görmesini engellemek istiyor.

Borsa Neden Düştü?

Tacirler Yatırım Araştırma Direktörü Kadirhan Öztürk, Türk Hava Yolları (THYAO) ile BIST 100 endeksindeki arasındaki ilişkiyi ele aldı ve genel değerlendirmelerini paylaştı. Öztürk, ABD’den gelen enflasyon verisinin bahane edilerek borsada kar realizasyonunun görüldüğünü söyledi. Küresel piyasalarda ABD enflasyon verisinden daha önemli başka bir makroekonomik bir veri olmadığını vurguladı. Enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin piyasalar için kötü olduğunu belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı konusunda Mart ayının masadan kalktığını aktaran uzman, beklentinin Haziran-Eylül ayına doğru kaydığını ifade etti.

THYAO 395 TL’ye Çıkar mı? Raporlar Piyasayı EtkilediKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Endekste 8 günlük hareketli ortalamanın 8952 puandan geçtiğini, bu seviyenin altında kapanışlarda kredi ve kaldıraçların kapatılması gerektiğini paylaştı. Endekste 8000 puandan veri beklentisinin 9350 olduğunu anımsatan Öztürk, bir olumlu haberle birlikte endeksin yeni zirveye ulaşabileceğini kaydetti.

Türk Hava Yolları

THYAO 395 TL’ye Çıkar mı? Raporlar Piyasayı EtkilediKaynak: Paratic Piyasalar

Uzman, Türk Hava Yolları ile alakalı gelen yabancı raporlarını çok ciddiye almadığını belirtti ve JPMorgan tarafından THYAO’ya hedef fiyat olarak 335 TL verildiğini hatırlattı.

Öztürk, “335 TL THYAO raporu bizi şu noktaya getirir. Eğer bu rapor Haziran 2025 vadeliyse dolar bazında yüzde 30 düşüş demektir.” ifadelerini kullandı.

Kendi yayınlarını düzenli olarak izlemeyen birinin bile THYAO’nun dolar bazında yüzde 30 aşağı gelmesinin normal şartlarda mümkün olmadığını söyleyeceğini belirtti. Böyle bir düşüşün olması için Kovid-19 veya başka büyük bir felaketin olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Başka bir yabancı kurumun THYAO hisseleri için 395 TL hedef fiyat verdiğini söyleyen Öztürk, THYAO’daki geri çekilmenin endeksi de etkilediğini ifade etti.

Uzman, “THYAO için dolar bazında yüzde 30 düşüş tahmini gelmeseydi hissenin fiyatı 310 TL’ye kadar çıkabilirdi.” dedi.

“Panik Olacak Bir Durum Yok”

Öztürk, bundan sonra panik olacak bir durum olmadığını, fakat temkinli olunması gerektiğini söyledi.

Tabağı iyice sıyırayım diye krediye girenlerin pozisyonlarını kapatabileceğini, 8 günlük ortalamanın altında iki tane günlük kapanış gelmesi durumunda endeksle bağların koparılıp sahip olunan hisselere bakılması gerektiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.