Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Şirketleri Hisseleriyle Kazandırdı mı?

Borsa İstanbul’da temettü endeksine dahil şirketlerin hisse performansına bakıldığında ilk sırada Türk Traktör yer aldı. Diğer şirketlerde son durum ne? İşte detaylar;
Temettü Şirketleri Hisseleriyle Kazandırdı mı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, 2024’ün Ocak ve Şubat ayında gösterdiği performansla yatırımcıların beğenisini topladı. Fakat devam eden süreçte düşük işlem hacmi ve belirsizliklerin etkisiyle yukarı yönlü hareketleri istikrarlı bir şekilde devam ettiremeyen endeks, 9450 puan olan rekordan uzakta kalmayı sürdürüyor.

Yatırımcılar, borsada yatırım yaptığı hisselerin yükselişlerinde kazanç elde ederken bir yandan da temettü alarak gelirlerini artırmak istiyor. Bu noktada, temettü veren şirketlerin hisse performansı da yakından takip ediliyor.

Ekonomi Gazetesi yazarlarından Zeynep Aktaş, 25 Mart tarihinde kaleme aldığı yazısında temettü veren şirketlerin hisse performansını değerlendirdi.

BIST Temettü 25 endeksinde yer alan 8 hissenin yüzde 170’in üzerinde değer kazandığını belirten Aktaş, BIST 100’ün yıllık yüzde 82, temettü 25 endeksinin ise yüzde 91 yükseldiğini aktardı.

Endekse dahil hisselerden en çok dikkat çeken hissenin yıllık yüzde 242,46 getiri sağlayan Türk Traktör (TTRAK) ve Ege Endüstri (EGEEN) olduğunu paylaştı.

GCM Yatırım Banner

En çok yükselen temettü hisselerinin yıllık performansı:

Coca Cola İçecek (CCOLA): Yüzde 195

İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN): Yüzde 195

Akbank (AKBNK): Yüzde 181

Doğuş Otomotiv (DOAS): Yüzde 178

Garanti Bankası (GARAN): Yüzde 175

Bim (BIMAS): Yüzde 156

Listede yer alan şirketler arasında 2024 yılında temettü verimi en yüksek şirket yüzde 12,7 ile Doğuş Otomotiv oldu.

Zeynep Aktaş, temettü 25 endeksinde yüksek özvarlık karlılığı ile şirketlerin öne çıktığını belirtti. Endekste Ford Otosan (FROTO) yüzde 79 özvarlık karlılığı ile ilk sıraya yerleşti. Onu yüzde 75,8 ile TTRAK, yüzde 74,3 ile Alarko Holding (ALARK) izliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.