Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tekfen, Libya’da Yeni Proje Aldıklarına Dair Haberi Yalanladı

Tekfen Holding, Libya’da yeni bir iş üstlendiklerine dair basında çıkan haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Konuya dair detaylar KAP üzerinden paylaşıldı.
Tekfen, Libya’da Yeni Proje Aldıklarına Dair Haberi Yalanladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tekfen Holding AŞ, Dünya gazetesi yazarlarından Kerim Ülker’in, bugün kaleme aldığı bir haber hakkında açıklama yaptı. Ülker’in haberinde yer alan Tekfen’in Libya’da su kuyuları ve boru hattı ile iletimi kapsamlı yeni bir proje üstlendiği haberinin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Konuya dair detaylı açıklamaya yer verilen Kamuyu Aydınlatma Platformu duyurusunda, Tekfen İnşaat’ın yüzde 67 pay sahibi olduğu Tekfen-TML Ortak Girişimi (TTJV) olarak Libya’da üstlenmiş olduğu projenin, 2011 yılında ülkede çıkan olaylar nedeniyle durdurulduğu hatırlatıldı.

Yapımı belirsiz bir süreliğine durdurulan Büyük Nehir Projesi’ndeki tüm hak, alacak ve varlıkların tazmini amacıyla ticari tahkim davası açıldığı, bunun sonucunda proje ile ilgili işveren idare Libyan Man-Made River Authority’nin (MMRA), TTJV lehine toplam 45.498.649 dolar ödemesine karar verildiği belirtildi.

Söz konusu tutarın tahsili için görüşmelerin devam ettiği söylendi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, “İlgili projenin devamı veya haberde bahsi geçen kapsamda idare ile yeni bir proje üstlenilmesi konusunda anlaşma yapılması söz konusu değildir. Yakın zamanda çeşitli Libya internet haber sitelerinde aynı kapsamda yer alan haberler, ilgili idare tarafından derhal tekzip edilmiştir.” bilgisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Doğruluğu Reddedilen Haberde Ne Yazıyordu?

“Tekfen Libya’yı Suya Kavuşturacak” başlıklı haberde, şirketin bu ülkede yeni bir iş üstlendiği belirtildi.

Söz konusu projenin 200’e yakın su kuyusu ve iletimi üzerine yapılacağı, 186 yeni kuyu açılacağı ve 2023 yılının başından itibaren başlanacağı yazıldı.

Tekfen’in 11 yıl önce çıkan iç karışıklık nedeniyle birçok Türk firması gibi çalışmalarına devam edemediği ve alacaklarını tahsil edemediği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.