Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Düzenlemeleri Resmi Gazete’de!

TCMB tarafından faiz kararı sonrası yapılan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar geliyor…
TCMB’nin Faiz Kararı Sonrası Düzenlemeleri Resmi Gazete’de!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün uygulamaya konacak olan yeni düzenlemelerin duyurusu yapıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında düzenlemeler yer aldı ve yürürlüğe girmiş oldu.

Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretler, Menkul kıymet tesis oranı ve finansal tüketicilerden alınan ücretlere ilişkin düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’de Referans oran tanımında değişiklik yapıldı.

Düzenlemeye göre maktu olarak belirlenen parasal sınırlar ve azami ücretler her yıl, Türkiye İstatistik Kurumunca bir önceki yıl sonu itibarıyla açıklanan yıllık enflasyondaki artış oranında Merkez Bankasınca artırılarak, bahse konu oranın açıklanmasını takip eden ilk iş günü bankalara bildirilecek.

Üye iş yerlerine sağlanan her türlü hizmetler ile ticari kartlarla ilintili ürün ve hizmetler karşılığında bankalarca alınabilecek ücretlerde referans oran en fazla yüzde 3,11 olabilecek.

Menkul Kıymet Tesis Oranı

TCMB tarafından yapılan bir diğer düzenleme menkul kıymet tesis oranında değişiklik yapılmasına ilişkin oldu. Düzenleme ile yabancı para yükümlülükler için yüzde 5 olarak uygulanan menkul kıymet tesis oranı yüzde 4’e indirildi. Ek olarak

GCM Yatırım Banner

29 Aralık 2023 tarihinde sonlanacak olan kredi büyümesi kapsamında, menkul kıymet tesisine ilişkin geçici uygulama 6 ay daha uzatılacak.

Finansal Tüketicilerden Alınan Ücretler

Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer düzenleme, Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usûl ve Esaslar Hakkında Tebliğ oldu.

Düzenleme ile parasal sınırlar ve azami ücretler her yıl TÜİK tarafından yıl sonu enflasyon artış oranında artırılacak ve takip eden ilk iş günü bankalara bildirilecek. Tebliğ 4 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeler TCMB tarafından alınan faiz kararını takiben geldi. Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği toplantıda 250 baz puan artırım yaptı ve politika faizini yüzde 42,5 seviyesine çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.