Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Son PPK Kararı Açıklandı! İşte Yeni Faiz Oranı

Yurt içi piyasaların dört gözle beklediği kritik karar açıklandı. PPK, 2023 yılının son toplantısında faiz değişikliği yaptı mı?
Yılın Son PPK Kararı Açıklandı! İşte Yeni Faiz Oranı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının son faiz kararını aldı. Para Politikası Kurulu (PPK) bugün yaptığı toplantı neticesinde bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 40’tan yüzde 42,5’e yükseltti.

Banka, 23 Kasım toplantısında beklenti üstü bir karar alarak, faiz oranını yüzde 35’ten yüzde 40’a çekmişti. Bugünkü toplantıda ise piyasanın beklentisi 250 baz puan artış yapılmasıydı.

Merkez Bankası, Hafize Gaye Erkan’ın başkanlığa geçmesinin ardından ilk faiz artırımını Haziran ayında yaptı. Bu toplantıda faiz oranı yüzde 8,50’den yüzde 15’e yükseltildi. Devam eden her ayda artış yapılırken, bugünkü toplantı ile birlikte toplamda 34 puanlık bir artış gerçekleştirildi.

PPK karar metninde Kasım ayında sınırlı bir artış gösteren manşet enflasyonun, son Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu seyrettiği belirtildi. Yurt içi talebin mevcut seviyesi, hizmet fiyatlarındaki katılık ve jeopolitik risklerin enflasyon baskılarını canlı tuttuğu ifade edildi.

Parasal sıkılaştırmanın etkisiyle yurt içi talepteki dengelenmenin devam ettiği, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarında sınırlı bir iyileşmenin başladığının değerlendirildiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşmenin, rezervlerde devam eden artışın, talepteki dengenin cari işlemler hesabını desteklemesinin, Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin güçlenerek artmasının döviz kuru istikrarı ve para politikasının etkinliğine güçlü katkıda bulunduğu kaydedildi.

Parasal Sıkılaştırma Hızı Yavaşlatıldı

PPK’nın dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirdiği, bu nedenle parasal sıkılaştırma hızını yavaşlattığı belirtildi.

Karar metninde yer alan diğer satır başları şu şekilde oldu:

  • Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamayı öngörmektedir.
  • Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.
  • Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmasının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir.
  • Kredi faizlerinin hedeflenen finansal sıkılık düzeyiyle uyumlu olduğu değerlendirilirken, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemelerin, parasal sıkılaşma eşliğinde aktarım mekanizmasını güçlendirmeye ve bankacılık sisteminin fonlama kompozisyonunu iyileştirmeye devam edeceği öngörülmektedir.
  • Kurul, faiz kararlarının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edecektir.
  • Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın birikimli ve gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlemeye devam edecektir.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın