Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den TL’yi Destekleyici Adım: Zorunlu Karşılık Kararı

Merkez Bankası faiz kararının ardından, KKM ve TL mevduatta zorunlu karşılık oranlarını artırma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor…
TCMB’den TL’yi Destekleyici Adım: Zorunlu Karşılık Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın beklenen gelişmesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan faiz kararıydı. Merkez Bankası piyasa beklentileri ile paralel hareket etti ve sabit oranlarını sabit bıraktı.

Daha önce uygulanan sıkılaştırma adımları çerçevesinde politika faizi yüzde 50 seviyesine kadar çıkarılmıştı. Merkez Bankası tarafından KKM ve TL mevduata yönelik bir karar daha alındı. Yapılan duyuru ile TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının artırıldığı bilgisi verildi.

Merkez Bankası, kısa vadeli TL mevduat için zorunlu karşılık oranını yüzde 8’den yüzde 12’ye, uzun vadeli mevduat için ise sıfırdan yüzde 8’e çıkardı. Kısa vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 33’e, uzun vadeli KKM’de ise yüzde 10’dan yüzde 22’ye çıkarıldı.

TCMB açıklamasında, yabancı para kredilere aylık yüzde 2 büyüme sınırı getirildiğini, sınırı aşan kredi tutarı kadar Türk lirası cinsinden zorunlu karşılığın bir yıl boyunca bloke olarak tesis edilmesine karar verildiğini aktardı.

Zorunlu karşılık oranlarına ilişkin kararın Resmî Gazete’de yayımlanacağı ve diğer kararlara ilişkin uygulama talimatların bankalara iletileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.