Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Kritik Faiz Kararını Açıkladı! Mayıs’ta Sürpriz Var mı?

Yurt içi piyasaların merakla beklediği karar açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini değiştirdi mi? İşte detaylar;
TCMB Kritik Faiz Kararını Açıkladı! Mayıs’ta Sürpriz Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca yatırımcı dolar, altın, borsa ve mevduat faizi gibi yatırım araçlarını doğrudan etkileyen faiz kararı için nefesini tutmuştu. Beklenen karar açıklandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 50 düzeyinde sabit bıraktı.

TCMB, enflasyon verilerinin beklentileri boşa çıkarmasıyla Mart ayında faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 45’ten yüzde 50 seviyesine çıkarmıştı ve faizi Nisan’da değiştirmemişti.

Toplantı Metni

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı metninde Nisan’da aylık enflasyonun ana eğiliminin sınırlı bir zayıflama kaydettiği, yakın döneme ilişkin göstergelerin yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret ettiği belirtildi.

Kurulun enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı bir duruşunu yinelediği, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği ifade edildi.

Enflasyonda bozulma öngörülmesi durumunda sıkı para politikası duruşunun sıkılaştırılacağı, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtasıyla aylık enflasyonun ana eğiliminin düşeceği, dezenflasyonun yılın ikinci yarısında tesis edileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Menkul kıymet tesisi uygulamasının sonlandırıldığı bildirilen metinde, yurt içi ve yurt dışı yerleşiklerin Türk lirası finansal varlıklara talebiyle oluşan likidite fazlasının ilave tedbirlerle sterilize edileceği belirtildi.

Kurulun politika kararlarını enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyeceği ifade edildi.

Beklentiler Neydi?

Önde gelen kurum ve kuruluşlar Mayıs’ta faiz oranlarının değiştirilmeyeceğini düşünüyordu. İngiliz yatırım bankası HSBC, Mart ayında gerçekleştirilen faiz artışının Türk lirasındaki zayıflıktan kaynaklandığını belirtmişti.

Bloomberg HT faiz anketine katılan 26 kurumun medyan beklentisi de faiz oranlarında değişiklik olmayacağı yönündeydi.

Finansal kuruluşlar, Türkiye’de en büyük sorunun enflasyon olduğunu vurgulamayı sürdürüyor. Financial Times, Türkiye ekonomisine yönelik yaptığı analizde ekonomik revizyonların enflasyonu dizginleyemediğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararları (2023-2024):

Mayıs: Yüzde 8,50

Haziran: Yüzde 15,00

Temmuz: Yüzde 17,50

Ağustos: Yüzde 25,00

Eylül: Yüzde 30,00

Ekim: Yüzde 35,00

Kasım: Yüzde 40,00

Aralık: Yüzde 42,50

Ocak: Yüzde 45,00

Şubat: Yüzde 45,00

Mart: Yüzde 50,00

Nisan: Yüzde 50,00

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.