Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Reeskont Düzenlemesi: Faiz Oranı Yükseldi

TCMB’nin reeskont işlemlerinde iskonto faiz oranının yükseltilmesine ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Detaylar şöyle...
TCMB’den Reeskont Düzenlemesi: Faiz Oranı Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından reeskont faiz oranlarının düzenlenmesine ilişkin tebliğ hazırlandı. Tebliğ faiz oranının yükseltilmesini öngörüyor. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenleme ile vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 43,25, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı ise yıllık yüzde 44,25 olarak tespit edildi.

1 Aralık tarihinde yapılan düzenlemeden bu yana reeskont işlemlerinde iskonto faiz oranı yüzde 40,75, avans işlemlerindeki oran ise yüzde 41,75 olarak uygulanıyordu.

Reeskont faiz oranı, varlığın nakde dönüştürülmesi esnasında uygulanan ve senette veya vadeli çekte faiz oranının belirtilmediği takdirde uygulanan oran olarak tanımlanıyor. Bu oran avans faiz oranıyla genelde aynı olup iskonto faiz oranından daha yüksek belirlenmektedir.

Son karar TCMB’nin bu haftaki faiz kararını takip ediyor. Merkez Bankası bu hafta 250 baz puanlık artırım yaptı ve politika faizini yüzde 42,5 seviyesine çıkardı. Piyasa beklentisi de artırımın seviyede olacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner

Bu karar ile parasal sıkılaştırma hızında da yavaşlamaya gidilmiş oldu. Açıklama metninde parasal sıkılaşmanın en kısa zamanda tamamlanma hedefine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.