Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Üretici Enflasyonu Şubat’ta Aylık ve Yıllık Bazda Arttı

TÜİK'in tarım ürünleri üretici fiyat enflasyonu Ocak ayındaki yıllık yüzde 142,84'lük artışından Şubat ayında yüzde 127,56'ya geriledi. Detaylar haberde;
Tarım Üretici Enflasyonu Şubat’ta Aylık ve Yıllık Bazda Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) raporu yayımlandı. Şubat ayı raporuna göre Tarım-ÜFE yıllık bazda yüzde 127,56, aylık bazda ise yüzde 6,58 oranında artış kaydetti.

Türkiye’de Şubat’ta da tarım üretici enflasyonunda artış sürerken küresel gıda fiyatlarında ise ülkelerin enflasyonundaki düşüşle paralel olarak azalıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) uluslararası gıda emtia fiyatlarının gösterge endeksi Şubat ayında yüzde 0,6 azalarak 129,8 puana gerilemişti. Endeks, geçen senenin Nisan ayından bu yana 11 aylık kesintisiz bir düşüş sergiledi.

Geçen ay TÜİK tarafından açıklanan Ocak ayı raporunda Tarım-ÜFE aylık bazda yüzde 11,08, yıllık bazda ise yüzde 142,84 oranında artmıştı.

Tarım üretici Enflasyonu Şubat 2023’te bir önceki senenin Aralık ayına göre yüzde 18,40, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 142,90 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Çok Yıllık Bitkisel Ürünler Aylık Bazda Düştü

Sektörlere göre incelendiğinde bir önceki aya göre en çok artış, yüzde 10,91 ile ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde gerçekleşti. Aylık bazdaki artışlar sektörel bazda balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 10,68 ve tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 6,41 olarak sıralandı.

Tarım Üretici Enflasyonu Değişim Oranları Şubat Ayı
KAYNAK: TÜİK

Ana gruplara bakıldığındaysa bir önceki aya kıyasla çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 0,95 azalış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 6,32 artış ve tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 10,80 artış bildirildi.

Tarım-ÜFE yıllık bazda 5 alt grup daha düşük, 6 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 32,64 ile lifli bitkiler ve yüzde 84,67 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar olarak sıralandı.

Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplarsa yüzde 213,84 ile turunçgiller ve yüzde 188,83 ile yağlı meyveler olarak sıralandı.

Tarım-ÜFE 3 Grupta Yüksek Değişim Gösterdi

TÜİK’in Şubat raporunda aylık Tarım-ÜFE’ye göre 8 alt grup daha düşük, 3 alt grup daha yüksek değişim görüldü. Aylık bazda düşüş yaşayan alt gruplar yüzde 2,70 ile turunçgiller ve yüzde 2,04 ile çeltik olarak sıralandı.

Tarım üretici enflasyonunda Şubat’ta aylık artışın yüksek olduğu gruplar yüzde 24,09 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 7,52 ile yağlı meyveler oldu.

Şubat 2023’te tarım üretici enflasyonunda kapsanan 86 maddeden, 14 maddenin ortalama fiyatında azalışı kaydedilirken 68 maddenin ortalama fiyatınınsa arttığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın