Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Gıda Fiyat Endeksindeki Düşüş Şubat’ta da Devam Etti

FAO gıda fiyat endeksi, Şubat ayında yüzde 0,6 oranında düşüş göstererek, on aydır süren aşağı yönlü seyrini devam ettirdi.
Küresel Gıda Fiyat Endeksindeki Düşüş Şubat’ta da Devam Etti
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) uluslararası gıda emtia fiyatlarının gösterge endeksi açıklandı. Yayımlanan rapora göre FAO gıda fiyat endeksi 11 aydır kesintisiz bir şekilde düşüyor. Endeks, Şubat 2023’te yüzde 0,6 azalarak 129,8 puana geriledi. Geçen yılın Nisan ayından bu yana ara vermeden düşüş gösterdi. Ocak ayında 130,6 değerinde gelmişti. Mart 2022’de 159,7 ile zirveyi görmüştü.

FAO tahıl fiyat endeksi 147,3 puana geriledi. Küresel buğday fiyatları ABD’deki kuraklık endişeleri, Avustralya’dan gelen güçlü taleple artış gösterdi. Uluslararası pirinç fiyatları yüzde 0,1 oranında azaldı.

FAO bitkisel yağ fiyat endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,2 azalarak 140,4’ten 135,9’a geriledi. Endeks hurma, soya, ayçiçeği ve kolza yağı fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle azaldı.

FAO süt ürünleri endeksi Ocak ayındaki 135,0 değerinden yüzde 2,7 azalarak 131,3’e geriledi.

Et fiyat endeksinde kayda değer bir değişim olmadı. 112,1’den 112,0 puana inen endeks için “Dünya kümes hayvanı fiyatları, birçok önde gelen üretici ülkedeki kuş etkisinin salgınlarına rağmen, ihracat arzının bol olması nedeniyle düşmeye devam ederken, uluslararası domuz eti fiyatları, çoğunlukla Avrupa’daki daha sıkı ihracat imkanlarına ilişkin endişeler nedeniyle yükseldi.” açıklaması yapıldı.

GCM Yatırım Banner

FAO şeker fiyat endeksi ise yüzde 6,9 artışla 124,9’a yükseldi. Bu puan altı yılın en yükseği olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.