Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Süt Krizi Olacak mı? Vatandaş Endişeli

Artan fiyatlar, yaşam maliyetleri ve günden güne yapılan zamlardan dolayı vatandaşlar tepkili. Yeni gündem ise süt fiyatları. Solakoğlu, “Zam geliyor.” dedi.
Süt Krizi Olacak mı? Vatandaş Endişeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vatandaşın artan fiyatlar karşısındaki endişesi günden güne artıyor. Son günlerde ise vatandaşın cebine göz diken yeni ürün ise süt fiyatları oldu. Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, HabertürkTV’de süt fiyatları ile ilgili soruları cevapladı. Solakoğlu, korkulan haberi verdi ve süte zam geleceğini söyledi.

Raflardaki Ürünler Azalıyor

Üretimin düştüğüne dikkat çeken Solakoğlu, raflardaki ürünlerin azalmaya başladığını belirtti. Piyasada süt sıkıntısı olduğunu, Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) belirlemiş olduğu 7 lira 50 kuruşluk sabit fiyatın üreticileri zor durumda bıraktığını aktardı.

Markette İkinci Üçüncü Ürünü Vermiyorlar

Başkan, vatandaşın markete gittiğinde bir paket ürün alabildiğini, marketin ikinci ve üçüncü ürünü vermediğini dile getirdi. Artık ürün kalmadığını, sahada pazarlık yöntemiyle, üreticiyle sanayicinin fiyat belirlemeye başladığını kaydetti. Süt fiyatını belirleyen kurumun Gıda Komitesi olmadığını, onların tavsiyesinin eskiden geçerli olduğunu söyledi.

Zam Geliyor

7,5 TL olan süt fiyatlarıyla ilgili beklentilerinin 9,20 ile 9,50 TL olduğuna değindi. Güney Marmara’da fiyatların ortalama bu şekilde olduğunu, saygılarından dolayı komiteyi beklediklerini belirtti. Tüketici nezdinde bir şeyin değişmeyeceğini ifade eden Solakoğlu, “Zam geliyor” dedi.

Hayvanlar Kesime Gidiyor

Başkan Solakoğlu, kesime giden hayvan sayısının 1.5 milyon ile 1.7 milyon arasında olduğunu öne sürdü. Söz konusu verilere bakıldığında, süt üretiminin yüzde 25’den fazla küçüleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İthalat Çözüm Değil

Anaç hayvanların kesiminin et ve süt konusunda büyük bir krize sebebiyet vereceğini vurgulayan Solakoğlu, “Bundan sonra 2 sene ne süt ne de et üretiminde artış görebileceğiz.” dedi. Vatandaşın alım gücünün ve tüketimlerinin normalleştiği durumda bu fiyatların orantısız bir şekilde artmaya başlayacağını sözlerine ekledi.

Yurtdışındaki fiyatların yüksek olduğunu, bu yüzden ithalatın da çözüm seçeneği olarak değerlendirilemeyeceğini belirtti.

Tarım sektöründeki artan maliyetlere dikkat çeken Solakoğlu, üretici fiyatlarının baskılandığına dikkat çekerek “Bu çifte standarttan derhal vazgeçilmelidir.” şeklinde konuştu.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat da süt üretimindeki düşüşle ilgili 2008-2009 yıllarını örnek gösterdi. Şu an benzer bir kriz yaşandığını söyledi ve “Üreticiler, şimdi yaşananların o yıllardakinden daha derin olduğunu dile getiriyor.” dedi.

Gün içinde Gıda ve Tarımsal ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Nureddin Nebati ile bir araya geldi. Toplantıda çiğ süt ve kırmızı et başta olmak üzere gıda ve tarım ürünlerinin fiyatlarının analiz edildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, et ve süt üreticilerinin maliyetlerinin azaltılması için uygun fiyatlı arpa ve mısır satışının tekrar başlatılacağı bilgisi verildi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, süt konseyinin işlevini yitirdiğini ve kapatılması gerektiğini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.