Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Komitesi Çiğ Süt ve Et Fiyatlarını Revize Edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gıda Komitesi'nin kent tarımının yaygınlaştırılması için adımlar atılacağını duyurdu. Alınan kararların detayları haberde;
Gıda Komitesi Çiğ Süt ve Et Fiyatlarını Revize Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin (Komite) Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ev sahipliğinde toplandığı bildirildi. Toplantı sonrasında bugün bakanlık tarafından yazılı açıklamada bulunuldu.

Yapılan açıklamada Komite’nin toplantıda daha öncesinde aldıkları kararları değerlendirdiği ve devam eden süreçte yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirmenin sağlandığı söylendi.

Çiğ süt ve kırmızı et başta olmak üzere gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı arz fiyatlarının analiz edildiğine dikkat çekildi.

TMO Arpa ve Mısır Satışına Tekrar Başlayacak

Üretici ve hal fiyatlarının perakende fiyatları ile arasında oluşan farkın nedenlerini araştırmak içinse alt komitenin çalışma kapsamının genişletildiği duyuruldu.

Gıda ve tarımsal ürünlerin arz ve talep durumu, file oranı, lojistik süreci ve fiyat gelişmeleri de dikkate alınarak tarladan sofraya kadar tüm çalışmaların analiz edileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Süreç içerisinde yapılan gerekli çalışmalar sonucunda hayata geçirileceğinin altı çizilerek, kent tarımının yaygınlaştırılmasına yönelik de çalışmaların hızlandırıldığına işaret edildi.

Açıklamada, et ve süt üreticilerinin maliyetlerinin azaltılması için Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından uygun fiyatlı arpa ve mısır satışının tekrar başlatılacağı yer aldı. Alınabilecek ilave tedbirlerinse değerlendirileceği duyuruldu.

Enflasyonun Düşmesi için Sektör Krize İtildi

Bakanlık tarafından gelen duyuru, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın dün yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Sektördeki krize işaret eden Bayraktar, üreticiye çifte standart uygulandığını bu şekilde de üretimin yok edildiğini bildirmişti.

Bayraktar, “Gıda komitesi süt ürünleri ve yem fiyatlarına müdahale etmezken neden üretici fiyatlarına müdahale ediyor? Yem sanayicisi, süt sanayicisi ve marketler artan maliyetleri fiyatlara yansıtıyor. Neden üreticilerimizin artan maliyetlerini fiyatlara yansıtması engelleniyor?” diyerek dikkat çekmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tek amacının enflasyonu düşürmek olduğuna vurguda bulunan Bayraktar, üreticiyi perişan eden süt konseyinin işlevini yitirdiğini ve kapatılması gerektiğini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.