Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şişecam Hisseleri 77 TL’ye Çıkar mı? Bilanço Beğenildi mi?

Yatırımcıların yakından takip ettiği hisseler arasında yer alan Şişecam’ın bilançosu açıklandı. Aracı kurumlar finansal sonuçlara yönelik raporlarını paylaştı.
Şişecam Hisseleri 77 TL’ye Çıkar mı? Bilanço Beğenildi mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da işlem gören Şişecam (SISE), 2023 yılını kapsayan finansal sonuçlarını açıkladı. Deniz Yatırım, Garanti Yatırım ve İş Yatırım şirketten beklenen rakamların gelmesiyle birlikte değerlendirmelerini paylaştı.

Deniz Yatırım, şirketin 2023 yılında 151,9 milyar TL satış geliri ve 17,1 milyar TL dönem karı elde ettiğini belirterek enflasyon muhasebesine dikkat çekti. 2023 yılı rakamlarının enflasyon muhasebesi etkilerini içermesi, 9A23 rakamlarının ise enflasyon muhasebesi etkilerini içermemesi nedeniyle ortaya çıkan 4Ç23 finansallarının anlamlı olmadığı belirtildi.

Şişecam’ın enflasyon muhasebesi etkilerini içeren 2023 yılı finansallarında satış geliri, FAVÖK ve net karda azalış gerçekleştiği aktarıldı. Deniz Yatırım, SISE için hedef fiyatını 77,7 TL, tavsiyesini “al” olarak korudu.

Garanti Yatırım

Garanti Yatırım, Şişecam’ın 2023’te yıllık yüzde 25 düşüşle 17,1 milyar TL net kar açıkladığına dikkat çekti. Zayıf faaliyet karlılığının ve yüksek vergi giderinin net karı aşağıya çektiği paylaşıldı. Şirketin 2023’te uluslararası faaliyetlerden elde ettiği gelirin konsolide gelirlerinin yüzde 60’ını oluşturduğu kaydedildi.

Enflasyon muhasebesi uygulanmış 2023 yılı finansallarının net kar ve FVAÖK marjı tarafında yıllık olarak azaldığı belirtildi. Bu sebeple sonuçların hisse etkisinin olumsuz olarak değerlendirildiği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İş Yatırım

Şişecam bilançosuna yönelik yorumlarını paylaşan İş Yatırım analistleri, talepteki yavaşlama ve düşük ürün satış fiyatlarının ciroda daralmaya neden olduğu ifade edildi.

Şirketin konsolide net satışlarının endüstriyel cam ve enerji operasyonları hariç hemen hemen tüm segmentlerde gösterdiği zayıf performans nedeniyle 2023’te önceki yıla göre yüzde 11 düşüşle 152 milyar TL’ye gerilediği bildirildi.

Düşük maliyetli ürünlerin bolluğu ve zayıf talebin fiyatlama ortamı üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği kaydedildi.

Şişecam Hisseleri 77 TL’ye Çıkar mı? Bilanço Beğenildi mi?Kaynak: Paratic Piyasalar

Uzun süredir yatırımcıların beklentilerinin altında performans gösteren Şişecam hisseleri, 2023 yılını 45,8 TL’den tamamladı. Endeksin yükselişlerine ayak uyduramayan SISE, haftalık ve aylık bazda negatifi gösterirken yıllık sadece yüzde 7 değer kazandı. Aynı dönemde BIST 100’deki artış yüzde 71,5 seviyesinde gerçekleşti. Bilanço öncesinde 4 Mart günü 52 TL’yi gören SISE, 5 Mart saat 13.30 itibarıyla yüzde 2,8 düşüşle 49,4 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.