Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Singapur Merkez Bankası Stablecoin’ler için Yeni Yönerge Yayımladı

Son zamanlarda hükümetler tarafından endişeyle yaklaşılan stablecoin’lere ilişkin Singapur Merkez Bankası yeni bir düzenleyici çerçeve paylaştı.
Singapur Merkez Bankası Stablecoin’ler için Yeni Yönerge Yayımladı
HABER GİRİŞ

Singapur Merkez Bankası tarafından stablecoin’lerin istikrarını desteklemeyi amaçlayan bir düzenleyici çerçeve yayınlandı. Singapur Para Otoritesi, 15 Ağustos’ta, Singapur doları, euro, dolar gibi G10 para birimlerinin değerine sabitlenmiş ve tirajı 5 milyon Singapur dolarını aşan, banka dışı ihraç edilen stablecoin’leri hedefleyen çerçeveyi duyurdu.

Bankanın mali denetim genel müdür yardımcısı Ho Hern Shin, çerçevenin güvenilir bir dijital değişim aracı ve itibari para ile dijital varlık ekosistemleri arasında bir köprü olarak stablecoin kullanımını kolaylaştırmayı amaçladığını söyledi.

Shin, stablecoin ihraççılarının varlıklarını MAS düzenlemeli olarak etiketlenmesini istiyorlarsa uyumluluğa hazırlanmaları gerektiğini belirtti. Çerçeve, MAS’a göre itfa zaman çizelgeleri, açıklamalar, rezerv yönetimi ve sermaye gereklilikleri dahil olmak üzere stabilcoin ihraç edenler için çeşitli gereklilikleri ana hatlarıyla açıklıyor.

Düzenlemeler, çok düşük riskli bir rezerv varlık portföyü sürdürmek zorunda olan ihraççıları içeriyor. Rezerv varlıkların sabit paraların en az yüzde 100’ü kadar olması gerekiyor.

Stablecoin’ler son dönemde pek çok merkez bankasının radarına takılmış durumda. ABD Mali Hizmetler Komitesi, geçen ay federal bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için yasa tasarısı sundu bu tür madeni paraları düzenlemeye çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan küresel ödeme sağlayıcısı PayPal, Ethereum ağı üzerinde çalışan kendi stablecoin’i PYUSD’yi piyasaya sürdü. Yatırım şirketi Bernstein, geçtiğimiz hafta paylaştığı raporda, stablecoin piyasa değerinin gelecek 5 yıl içinde 3 trilyon dolara çıkacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.