Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek’ten Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Sinyali

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıkların gelecek dönemde düzenleneceğinin sinyalini verdi. Ayrıntılar şöyle...
Şimşek’ten Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Sinyali
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklar Türkiye’de yaygın olarak yatırımcıların radarında olurken, piyasanın düzenlenmesine yönelik yeni gelişmeler yaşanıyor. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının 2024 yılı bütçelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek burada kripto varlıklara yönelik yol haritasından da bahsetti. Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) “gri listesinden” çıkarılması için ne gerekirse yapılacağını belirten Şimşek,

FATF’nin gri listesinden çıkmak adına hemen hemen tüm kriterlerin sağlandığını ve son aşama olarak kripto para yasasının çıkarılmasının ardından kuruluşun standartlarına tam uyum sağlanacağını söyledi.

Türkiye, 2021 yılında küresel kara para aklama ve terör finansmanını izleyen kuruluş FATF’nin gri listesine alınmıştı. Kripto paralara yönelik olası düzenlemelerle ilgili bilgilendirmede bulunan Şimşek, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ve tasarının yakın zamanda TBMM’ye sunulacağını söyledi.

Geçen haftadan bu yana Türkiye’de gündemde kalmaya devam eden kripto piyasasına yönelik düzenlemeler, son olarak 2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kendisine yer bulmuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Bitcoin Günü Nasıl Kapatır?

Programda kripto varlıkların gelecek yıl içinde vergilendirilmesi ve platformlara yeni yükümlülükler getirileceği ifadeleri yer almıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.