Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’deki Kripto Para Piyasasını İlgilendiriyor: Vergi Geliyor

2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda yer alan bilgilere göre, kripto para sektörüne yönelik vergi düzenlemesi hazırlığı yapılıyor.
Türkiye’deki Kripto Para Piyasasını İlgilendiriyor: Vergi Geliyor

Dün akşam saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda, yapılması planlanan düzenlemelere ilişkin yeni bir bilgi ortaya çıktı. Programda, kripto varlıklara ve hizmet sağlayıcılara yönelik vergilendirme getirilmesi planı yer alıyor.

Açıklamanın ilgili kısmında, “Dijital sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik olarak söz konusu varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanmasına yönelik çalışmalar tamamlanacaktır.” ifadeleri yer alıyor.

Daha önce de Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının yaptıkları işlemlerin vergilendirileceğine ilişkin çalışmalar yürütülmüştü. Ancak bu konuyla ilgili somut bir adım atılmamıştı. Düzenleme ile ayrıca kripto para borsalarına yönelik adımlar atılması planlanıyor.

Bu konuyla ilgili programda, “Kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenleme çalışması yapılacaktır.” ibaresi bulunuyor. İlerleyen dönemde kripto varlıklarla ilgili nasıl düzenleme yapılacağına dair çok fazla detay bilinmiyor.

Programda daha önce TCMB tarafından test sürecinin başlatıldığı Dijital Türk Lirası planlarından da bahsedildi. Açıklamada Dijital Türk Lirası ile ilgili gelecek yıl içerisinde geliştirilerek kullanıma sunulması ve yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmaların süreceği vurgusu yapıldı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Kripto paralar hem Türkiye’de hem de dünya genelinde hükümetlerin düzenleyici çerçeve konusunda çalışmalar yürüttüğü başlıca alan olarak öne çıkıyor. Pek çok ülke piyasaya yönelik regülasyon planları yapıyor ve yatırımcıların korunmasına yönelik adımlar atıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%