Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Ekonomi Programına Övgü: Risk Primimiz Düşüyor

13 Mayıs’ta açıklanan cari açık verilerini yorumlayan Şimşek, risk priminin düştüğünü ve dış finansmana erişimin arttığını belirtti.
Şimşek’ten Ekonomi Programına Övgü: Risk Primimiz Düşüyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gün içinde açıklanan ödemeler dengesi gelişmelerine yönelik değerlendirmelerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Şimşek, Mart ayında 2023 yılı Mayıs’a göre cari açıkta yıllık iyileşmenin 25,8 milyar dolar olduğunu belirtti.

Yıllık cari açıkta 8 aydır devam eden düşüşün programın başarısı olduğunu vurguladı ve “Veriler ilk çeyrekte yıllık cari açığın milli gelire oran olarak yaklaşık yüzde 2,7’ye gerilediğini ima ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Risk Primimiz Düşüyor”

Ekonomik programa duyulan güvenle risk priminin düştüğünü, dış finansmana erişimin attığını kaydeden Bakan, rezerv hariç (resmi ve bankacılık)  sermaye girişinin Mart’ta yıllık cari açığın 20 milyar dolar üzerinde olduğunu kaydetti.

Cari açıkta gerileme ve dış finansman girişindeki olumlu görünümle döviz rezervlerindeki iyileşmenin devam edeceğini, böylece makro finansal istikrarın daha da güçleneceğini ve dezenflasyon sürecine katkı sağlanacağını bildirdi.

269,7 puanda seyreden Türkiye’nin 5 yıllık risk primi (CDS), Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.