Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Uzmanından Asgari Ücret Zammı Açıklaması: Temmuz’da Yüzde Yüz!

Daha önce asgari ücrete bir kez zam yapılacağı açıklanmasına rağmen, SGK uzmanı İsmail Sevinç, Temmuz’da kesinlikle zam geleceğini öne sürdü.
SGK Uzmanından Asgari Ücret Zammı Açıklaması: Temmuz’da Yüzde Yüz!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu yılın ilk enflasyon raporu tanıtımında, asgari ücrete 2024’te bir kez zam yapacağını vurgulamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan da benzer yönde açıklamalar gelmişti.

Buna karşın enflasyonun yüksekliğini sürdürmesi ile beraber bazı uzmanlardan tersi yönde açıklamalar geliyor. SGK uzmanı İsmail Sevinç, asgari ücret için Temmuz ayında ikinci bir zam olacağını savundu.

Sözcü TV yayınına katılan Sevinç, asgari ücrete temmuz ayında bir zam daha yapılacağını öne sürdü. “Asgari ücrete temmuz zammı gündeme gelecek mi” sorusuna Sevinç, “Yüzde yüz” yanıtını verdi.

Asgari ücretin bugün itibarıyla 17 bin lira olduğunu hatırlatan Sevinç, Temmuz ayında yüzde 20-25 enflasyon olacağını ve bu ücretin eriyeceğini söyledi. Sevinç sözlerini, “Bir de şu var. Yüzde 20-25 6 aylık bir TÜFE olduğu zaman tarihinde hiçbir zaman tek zamla götürülmemiş.” ifadeleri ile sürdürdü.

Sevinç, asgari ücretteki artışın devletin kasasına da para gireceği anlamına geldiğini belirterek, “Çünkü prim topluyor. Onu artırmazsa emekliye de standart vereceğini vermekte zorlanır. Sadece iyileştirme değil bir taraftan işleri yürütmek için de gerekiyor. Bence yüzde yüz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

2 aylık enflasyonun yüzde 10’ları aştığı bir ortamda asgari ücretin Temmuza götürmesinin bile zor olduğunu vurguladı. Daha önce ekonomist Şeref Oğuz da asgari ücrette bu yıl ikinci bir artış yapılacağını belirtmişti.

Enflasyonun Mayıs’ta yüzde 75’i aşacağını vurgulayan Oğuz, asgari ücrette bu nedenle yeniden düzenleme yapılabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın