Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kulislerde Bomba İddia! Enflasyon Asgari Ücrete Zam Getirecek

Ankara kulislerinden sızan son bilgileri aktaran Şeref Oğuz enflasyonun etkisiyle asgari ücrete 2'nci zammın kapıda olduğunu açıkladı. İşte detaylar;
Kulislerde Bomba İddia! Enflasyon Asgari Ücrete Zam Getirecek
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Aralık 2023’te 17 bin 2 liraya yükseltildiğini açıklamıştı. Asgari ücretin, 2024 yılı boyunca geçerli olacağı bildirilmişti. Ekonomist Şeref Oğuz bugün gündeme bomba bir iddia ile geldi.

Asgari ücrete ilişkin Ankara kulisleri ile işçi ve işveren sendikalarından aldığı kulis bilgilerini ekonomim.com’a anlatan Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın enflasyonun Mayıs’ta zirveye ulaşacağını birçok raporunda açıkça belirttiğine dikkat çekti.

Bu sebeple Haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeniden toplanacağını ileri süren Oğuz, özellikle işverenlerin mevcut asgari ücretle İstanbul gibi büyükşehirlerde çalıştıracak personel bulamadığına işaret etti.

Söz konusu artış talebine bu kesimin de sıcak baktığını dile getiren Oğuz, bölgesel asgari ücretin de değerlendirileceğini öne sürdü.

Enflasyon Yüzde 75’i Aşacak

Asgari ücrette yeni bir düzenleme geleceğine ilişkin net konuşarak, “Çünkü Mayıs ayında enflasyon yüzde 75’i aştığı zaman çalışma barışının bozulmaması için asgari ücretin yeniden düzenlenmesi için hem talep var hem de beklentisi var.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılbaşında asgari ücretin artık yılda bir kere açıklanacağına ilişkin sözlerini anımsatan Oğuz, bunun kararını kamu ya da Cumhurbaşkanı değil enflasyonun vereceğine dikkat çekti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, kamu, işveren ve işçinin yanı sıra bir tane daha sandalye daha olduğunu ve o sandalyede enflasyonun oturduğunun altını çizdi.

O sandalyede oturan enflasyona işaret eden Oğuz, “Ve diyor ki; ‘Çalışanın cebine ne koyarsan ben onu oradan almakla mükellefim’…” cümleleriyle dikkat çekti.

Asgari ücretin yılda iki kez artırılması talebinin sendikalardan değil TÜSİAD’dan geldiğini kaydeden Oğuz, 2021 enflasyon da birden atağa geçince TÜSİAD’ın eleman bulamayarak zam talep ettiğini anımsattı.

Böylece asgari ücret artışının yılda iki kereye çıkarıldığını hatırlatarak, “Aynı şekilde gerek işverenler, gerek konuştuğum kamu görevlileri ve çalışanların beklentileri asgari ücretin enflasyona bağlı olarak bu yıl içinde bir kez daha artırılması yönünde.” dedi.

Bölgesel Asgari Ücret Gündemde

Bölgesel asgari ücret artışının da gündemde olduğunu dile getiren Oğuz, “Örneğin Bingöl’deki asgari ücretle İstanbul’daki asgari ücret aynı mı olmalı, bölgesel asgari ücret uygulanır mı? değerlendirmesinin yaşanacağı seçim sonrası bir Haziran ayı bizi bekliyor olacak.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in asgari ücrete ikinci kez zam yapılmasına kökten karşı olduğunu da vurgulayan Oğuz, Orta Vadeli Program’da asgari ücretin yılda iki kez düzenlenmesinin karşılığı olmadığına da işaret etti.

Ancak çalışma barışının bozulmaması ve endüstrinin istihdam kaybı yaşamaması için asgari ücrete ikinci defa zam yapılacağının altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın