Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayide Kasım Raporu! Üretimde Aylık Düşüş Sürüyor

TÜİK bugün Kasım ayına ilişkin ülkenin ekonomik performansını ölçmek için önemli veriler arasında yer alan sanayi üretim endeksini yayımladı. Detaylar haberde;
Sanayide Kasım Raporu! Üretimde Aylık Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin sanayi sektöründeki üretim faaliyetlerini ölçen sanayi üretim endeksi açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Kasım raporuna göre sanayi üretimi yıllık yüzde 0,2 oranında yükselirken, aylık yüzde 1,4 oranında düştü.

Sanayinin alt sektörlerindeki yıllık endeks değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 3,5, imalat sanayi yüzde 0,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı yüzde 4,5 arttı.

Geçen ay açıklanan Ekim 2023 dönemi verilerine göre sanayi üretim endeksi yıllık yüzde 1,1 artarken, aylık bazda yüzde 0,4 gerilemişti.

Sanayinin alt sektörlerindeki aylık endeks değişimlerine bakıldığında madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 4,5, imalat sanayi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı yüzde 1 azaldı.

Sanayi Üretim Endeksi Kasım Ayı TÜİK Tablosu
KAYNAK: TÜİK

Kasım 2023 döneminde ara malı aylık yüzde 1,4 düşerken, yıllık yüzde 0,2 oranında yükseldi. Dayanıklı tüketim malı aynı dönemde aylık yüzde 7,3, yıllık yüzde 5,1 geriledi. Dayanıksız tüketim malı ise aylık yüzde 0,1, yıllık yüzde 4,5 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde enerji aylık yüzde 1,3 düşerken, yıllık yüzde 4,1 oranında arttı. Rapora göre sermaye malı ise aylık yüzde 1,4 azalırken, yıllık yüzde 6,2 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.