Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretiminde Nisan Ayında Sert Düşüş

Türkiye’nin sanayi sektöründeki üretim düzeyini ölçen ve belirli bir zaman dilimindeki değişimleri izleyen ekonomik gösterge olan sanayi üretim endeksi TÜİK tarafından açıklandı. İste detaylar;
Sanayi Üretiminde Nisan Ayında Sert Düşüş
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Nisan 2024 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi raporunu yayımladı. Mart ayında yıllık bazda yüzde 4,3 artan sanayi üretimi endeksi, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 0,7 oranında azalış gösterdi.

TÜİK’in imalat, madencilik, enerji ve diğer sanayi kollarındaki üretim faaliyetlerinin genel eğilimlerini analiz eden Nisan raporuna göre sanayi üretim endeksi aylık bazda yüzde 4,9 oranında düşüş kaydetti.

Geçen ay açıklanan Mart raporunda sanayi üretimi aylık bazda yüzde 0,3 oranında azalış göstermişti.

TÜİK Sanayi Üretimi Endeksi
KAYNAK: TÜİK

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında Nisan 2024’te madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yıllık bazda yüzde 12,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,6 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 1,5 azaldı.

Sanayinin alt sektörlerinin aylık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,7 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.