Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Temmuz’da Aylık Artışı Sürdürmedi

TÜİK, sanayi sektöründeki gelişmeleri ortaya koyan üretim endeksini yayımladı. Türkiye ekonomisinde sanayi üretiminin Temmuz’da aylık performansı düşük kaldı.
Sanayi Üretimi Temmuz’da Aylık Artışı Sürdürmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz 2023 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini paylaştı. Haziran’da başlattığı yükseliş eğilimini yılık bazda sürdüren endeks, yılın üçüncü çeyreğine girişte aylık yükselişe devam etmedi.

Sanayi üretimi Temmuz 2023 döneminde yıllık yüzde 7,4 artarken aylık yüzde 0,4 azaldı.

Bir önceki verilerde sanayi üretimi Haziran ayında yıllık bazda sınırlı bir yükselişle yüzde 0,6 artmıştı. Aylık yükseliş ise 1,6 olmuştu.

TÜİK Temmuz Sanayi Üretimi
Kaynak: TÜİK

TÜİK verilerine göre sanayinin alt sektörlerinin yıllık değişimleri incelendiğinde Temmuz ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,1 yükseldi.

Temmuz’da sanayinin alt sektörlerinin aylık değişimleri ele alındığında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,7 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 1,4 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.