Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Haziran’da Aylık ve Yıllık Bazda Yükseldi

TÜİK'in aylık raporları arasında yer alan Türkiye'nin sanayi sektöründeki gelişmeleri gösteren sanayi üretim endeksi açıklandı. Detaylar haberde;
Sanayi Üretimi Haziran’da Aylık ve Yıllık Bazda Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Haziran 2023 dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi raporu paylaşıldı. Haziran’da sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6, Mayıs ayına göreyse yüzde 1,6 oranında yükseldi.

Geçen ay açıklanan Mayıs verilerinde sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,2 oranında azalırken, aylık bazda ise yüzde 1,1’lik artış kaydetmişti.

Sanayinin Alt Sektörlerinden İmalat Yıllık Bazda Yüzde 2,1 Oranında Arttı

TÜİK’in Haziran raporunda sanayinin alt sektörlerinin yıllık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı yüzde 11,6 oranında düştü.

Yıllık değişimlere bakıldığında Haziran’da elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 3,4’lük düşüş kaydetti.

Madencilik ve taş ocakçılığı ile elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründeki düşüşe karşılık imalat sanayi sektörü yıllık bazda yüzde 2,1 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner
Sanayi Üretimi Endeksi Haziran'daki Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

Sanayinin alt sektörlerinin Haziran’daki aylık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü yüzde 4,2 oranında azaldı.

Alt sektörlerin aylık değişimlerine bakıldığında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,3 oranında artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü yüzde 2,1’lik düşüş kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.