Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Mayıs’ta Aylık Bazda Yükseldi

Türkiye’nin aylık olarak açıklanan önemli ekonomik verilerinden sanayi üretimi endeksi raporu duyuruldu. TÜİK raporunun detayları haberde;
Sanayi Üretimi Mayıs’ta Aylık Bazda Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün Mayıs 2023 dönemi sanayi üretim endeksi verilerini yayımladı. TÜİK’in Mayıs raporuna göre sanayi üretimi 2022’nin aynı ayına kıyasla yüzde 0,2 oranında azaldı. Endeks, aylık bazda ise yüzde 1,1’lik artış kaydetti.

Geçen ay açıklanan Nisan 2023 dönemi raporunda sanayi üretimi endeksi aylık bazda yüzde 0,9, yıllık bazda ise yüzde 1,2 oranında azalmıştı. Söz konusu düşüşle sanayi üretimi endeksi Nisan’da, art arda üç ay gerileme göstermişti.

Sanayi üretimi endeksi Mayıs’taki yıllık artışlarına göre alt sektörler incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığı endeksi yüzde 7,1 azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,6 oranında artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 düştü.

Sanayi Üretimi Endeksi Yıllık ve Aylık Değişim Oranları
KAYNAK: TÜİK

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs raporunda sanayinin alt sektörlerinin aylık değişimlerine bakıldığındaysa madencilik ve taş ocakçılığı endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,4 yükseldi.

Aylık değişimler incelendiğinde imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,4 oranında yükseldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.