Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Yılın 4’üncü Ayında da Düşüş Seyrini Sürdürdü

Son iki aydır düşüşe geçen sanayi üretim endeksi, yılın dördüncü ayında da bu seyrini sürdürdü. İşte detaylar...
Sanayi Üretimi Yılın 4’üncü Ayında da Düşüş Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  Nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre son iki aydır düşüşe geçen endeks, Nisan ayında da bu seyrini sürdürdü.

TÜİK verilerine göre sanayi üretim endeksi Mart ayında yıllık bazda yüzde 0,1 azalırken, aylık bazda yüzde 5,5 atmıştı. Endeks Nisan’da yıllık bazda yüzde 1,2 aylık bazda yüzde 0,9 azaldı.

Aylık Bazda En Fazla Düşüş Yüksek Teknolojide Görüldü

Raporda sanayi üretim endeksinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda artış sadece üç sektörde gözükürken, en çok yükseliş yüzde 17,7 ile sermaye malında gerçekleşti. Bunun aksine en fazla düşüş ise yüzde 12,2 ile madencilik ve taş ocakçılığında kaydedildi.

Alt sektörlerin aylık bazdaki değişimleri incelendiğinde sadece bir sektörde yükseliş saptandı. Bu sektör yüzde 2’lik artışla Orta Yüksek Teknoloji oldu. Diğer tüm alt sektörlerde düşüş kaydedildi.

Buna göre en fazla düşüş yüzde 15,5 ile yüksek teknoloji sektöründe görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.