Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı! Sanayi Üretimi Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü

Sanayi üretim endeksi Şubat ayındaki düşüş seyrini Mart ayında da sürdürdü. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı! Sanayi Üretimi Mart’ta Düşüş Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün birçok önemli verinin yanında Mart ayına yönelik sanayi üretim endeksini açıkladı. Şubat ayında yıllık bazda yüzde 8,2’lik, aylık bazda ise yüzde 6’lık düşüş gerçekleştiren endeks, Mart’ta yıllık bazda yüzde 0,1 azalırken, aylık bazda yüzde 5,5 arttı.

Ekonomistlerin mevsim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 1,5’lik, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 2,4’lük düşüş olmuştu.

Enerjide Yüzde 10,4’lük Düşüş Gerçekleşti

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 47,4 ile yüksek teknoloji sektöründe kaydedildi. Sonrasında yüzde 29,6 ile sermaye malı, yüzde 9,8 ile orta yüksek teknoloji, yüzde 9,2 ile dayanıklı tüketim malı, yüzde 1,4’le imalat sanayi geldi.

Bunun aksine en fazla düşüş ise yüzde 10,4 ile enerji ve madencilik taş ocakçılığında saptandı. Sonrasında yüzde 7,8 ile elektrik, gaz, buhar ve yüzde 7,7 ile ara malı geldi.

Sanayinin tüm alt sektörleri aylık bazda incelendiğinde hepsinde artış gerçekleşti. En fazla artış ise yüzde 18,7 ile yüksek teknoloji sektörü oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.