Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anket Sonuçlandı! İşte Ekonomistlerin Sanayi Üretim Beklentisi

Ekonomistlerin Mart ayı sanayi üretim endeksine yönelik tahminleri açıklandı. Detaylar haberde...
Anket Sonuçlandı! İşte Ekonomistlerin Sanayi Üretim Beklentisi
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayında sanayi üretim endeksinde yıllık bazda yüzde 8,2’lik, aylık bazda ise yüzde 6’lık düşüş gerçekleştiğini açıklamasından sonra ekonomistlerden Mart ayına yönelik değerlendirmeler geldi.

Bu kapsamda Foreks Haber 7 ekonomist ile düzenlediği anketin sonuçlarını açıkladı. Buna göre ekonomistler TÜİK tarafından 10 Mayıs Çarşamba günü açıklanacak sanayi üretim endeksine yönelik tahminde bulundu.

Ekonomistlerin Mart ayı takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 1,5’lik, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 2,4’lük düşüş oldu.

Foreks Haber’in 8 ekonomist ile düzenlediği ankette yıllık sanayi üretimi için ortalama tahmin takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 2,4’lük, arındırılmamış veride ise yüzde 2,5’lik düşüş yönünde saptandı.

Ayrıca ekonomistlerin arındırılmış yıllık veride en yüksek tahmini 2,7’lik atış, en düşük tahmini ise 9,9’luk düşüş oldu. Ankete göre arındırılmamış veride yıllık beklenti aralığı yüzde 1,6’lık artış ila yüzde 6,8’lik düşüş oldu.

Foreks anketine katılan ekonomistlerin Şubat ayı yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 0,9’luk, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 1,2’lik artış olurken, TÜİK tarafından Şubat ayına ilişkin açıklanan veride sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 8,2’lik, aylık bazda ise yüzde 6’lık düşüş gerçekleştiği saptanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu