Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Şubat’ta Yüzde 8,2 Azaldı!

TÜİK, Şubat ayına ait sanayi üretimi endeksini açıkladı. Endeks Ocak ayındaki artışın aksine Şubat'ta düşüşe geçti. Detaylar haberde...
Sanayi Üretimi Şubat’ta Yüzde 8,2 Azaldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksini açıkladı. Ocak ayıda yıllık bazda yüzde 4,5’lik, aylık bazda yüzde 1,9’luk artış gerçekleşen endekste, Şubat’ta yıllık bazda yüzde 8,2’lik, aylık bazda ise yüzde 6’lık düşüş  gerçekleşti.

Foreks Haber’in düzenlediği ankette ekonomistlerin Şubat ayı sanayi üretimi medyan tahmini yıllık bazda yüzde 0,9’luk,arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 1,2’lik artış olarak kayıtlara geçmişti.

TÜİK Şubat 2023 Sanayi Üretim Endeksi Yıllık Değişim Oranları
Kaynak: TÜİK

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre sanayinin neredeyse tüm alt sektörlerinde yıllık bazda düşüş gerçekleşirken, sermaye malında yüzde 4,5’lik, yüksek teknolojide ise yüzde 16,5’lik artış saptandı.

Buna göre madencilik ve taşocakcılığı sektörü endeksinde yüzde 18,2’lik imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 8,2’lik azalış saptandı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,5’lik düşüş gerçekleşti.

Ayrıca sanayinin tamamına yakın tüm alt sektörlerinde aylık bazda azalış saptandı. Madencilik ve taşocakcılığı sektörü endeksi yüzde 11,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,4 arttı. Ayrıca yüksek teknolojide de yüzde 6,8’lik artış saptandı.

GCM Yatırım Banner

Depreme Yönelik Açıklama

TÜİK tarafından açıklanan raporda Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi.

Deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildiği ve beyannameler ertelendiği, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 67 oranında cevap alınabildiği kaydedildi. Bundan dolayı hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemlerin kullanıldığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın