Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Üretimi Ocak Verileri Açıklandı: Yıllık Bazda Artış Var

Yurt içinde açıklanacak en önemli verilerden biri olan sanayi üretimi için Ocak ayı raporu açıklandı. Detaylar geliyor...
Sanayi Üretimi Ocak Verileri Açıklandı: Yıllık Bazda Artış Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarafından Ocak ayı sanayi üretimi verileri açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 1,9 olarak gerçekleşti.

Yıllık beklenti yüzde 2,5 olarak geleceği yönündeydi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,8 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,7 azaldı.

Sanayi üretimi Ocak ayı grafiği
Kaynak: TÜİK

Aylık bazda Ocak için madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 artış kaydetti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 1,4 artış görüldü.

TÜİK tarafından daha önce paylaşılan raporlarda, Kasım ve Aralık aylarında yıllık bazda gerileme kendisini göstermişti.

Deprem Bölgesi Açıklaması

TÜİK raporunda ayrıca Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen verilerin kullanıldığı belirtildi

GCM Yatırım Banner

Buna karşın Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edildiği, beyannamelerin ertelendiği, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 38 oranında cevap alınabildiğinin altı çizildi.

İlgili açıklamada, “2023 Ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 5,01’dir.” ifadeleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.