Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistlerin Şubat Ayı Sanayi Üretim Endeksi Tahmini Açıklandı

Foreks Haber'in düzenlediği ankette ekonomistler Şubat ayı sanayi üretim endeksine yönelik tahmininde bulundu. Detaylar haberde...
Ekonomistlerin Şubat Ayı Sanayi Üretim Endeksi Tahmini Açıklandı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayında sanayi üretim endeksinin yıllık bazda yüzde 4,5, aylık bazda ise yüzde 1,9 arttığını açıklamasından sonra Şubat ayına yönelik değerlendirmeler geliyor. Bu kapsamda Foreks Haber 7 ekonomist ile düzenlediği anketin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre ekonomistler TÜİK tarafından haftaya açıklanacak olan Şubat ayı sanayi üretimine yönelik tahminde bulundu. Şubat ayına yönelik yıllık sanayi üretimi medyan tahmini yüzde 0,9’luk, arındırılmamış yıllık sanayi üretimi tahmini ise yüzde 1,2’lik artış olarak kayıtlara geçti.

Foreks Haber’in düzenlediği ankete göre ekonomistler yıllık sanayi üretimi için takvim etkisinden arındırılmış veride yüzde 0,3’lük, arındırılmamış veride ise yüzde 0,9’luk artış tahmininde bulundu.

Arındırılmış yıllık veride yüzde 3,2’lik artış en yüksek tahmin, yüzde 3,8’lik azalış ise en düşük tahmin olarak kaydedildi.

Bunun yanında ekonomistlerin mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış aylık sanayi üretimi medyan beklentisi yüzde 1,2 artış oldu. Aylık veride ortalama tahmin 0,7’lik artış yönündeyken, en yüksek tahmin yüzde 4’lük artış oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın