Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Türkiye’nin Kara Harekatı Terörist Eylemlere Yol Açar

Suriye’nin kuzeyine düzenlediği hava harekatına karadan devam etmek isteyen Türkiye, Rusya engeli ile karşılaştı. Kremlin, askeri operasyonlara geçit vermedi.
Rusya: Türkiye’nin Kara Harekatı Terörist Eylemlere Yol Açar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin hafta sonu Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki terör örgütlerine yönelik düzenlediği Pençe Kılıç Hava Harekatı’nın yankıları dış siyasette de sürüyor. Bölgedeki kontrolü elinde bulunduran Rusya’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava harekatına geçit verdiği konuşulurken olası bir kara harekatı için durum tam tersi oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasında sinyalini verdiği kara harekatına Rusya yeşil ışık yakmadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ankara’nın tepkisini çekecek açıklamalarda bulundu. TSK’nın Suriye’de kara operasyonu düzenlemesinin bölge için gerilimi artırmak anlamına geldiğine işaret etti.

Ayrıca Türkiye’nin operasyonlarının bölgede terörist faaliyetlerin artmasına sebep olacağını söyledi.

Kara harekatı konusunda Ankara ile aynı görüşte olmayan Moskova’nın Türk tarafı ile iletişim halinde olduğunu paylaştı.


“Türkiye’nin, ulusal güvenliğine dönük tehditler konusundaki endişelerini anlıyoruz” diyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suriye topraklarında gerilim de istemedikleri mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Türk tarafının güvenlik endişelerini gidermek için diplomatik yola başvurması gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“Sınır bölgelerinde güvenlikle ilgili sorunların tamamen çözülmesinin en iyi yönteminin, Türkiye ve Suriye hükümetleri arasında doğrudan diyalog kurulması olacağına inanıyoruz.”


Rusya tarafından çok sayıda isim, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonlarını karada devam ettirmesinin ülke içinde ve bölge genelinde tansiyonu artıracağı uyarısı yapmıştı.

En son, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev konuya ilişkin açıklamasında Moskova’nın tavrını net bir şekilde ortaya koymuştu.

Rus temsilci, hava harekatının devamı niteliğinde olacak bir kara harekatının var olan gerilimi daha da tırmandıracağını düşündüklerini ve bu düşünceyi Türkiye tarafına da ilettiklerini paylaşmıştı.

Rusya’nın dile getirdiği endişelere yönelik çalışmalarını sürdüğünü eklemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.