Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MSB Türkiye’nin Misillemesini Duyurdu: Hesap Zamanı!

İstanbul’daki bombalı saldırıya karşılık veren Milli Savunma Bakanlığı, Suriye ve Irak'ın kuzeyine hava harekâtı başlattı. Harekâttaki Rusya detayı dikkat çekti.
MSB Türkiye’nin Misillemesini Duyurdu: Hesap Zamanı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen hafta bugün İstanbul Beyoğlu’nda yaşanan bombalı saldırıya Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) karşılık geldi. MSB, gece saat 01.00 sıralarında yaptığı, “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” açıklamasıyla, Suriye ve Irak’ın kuzeyine hava harekâtı başlatıldığını duyurdu.

Bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliğini açıklayan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, PKK/PYD/YPG terör örgütüne işaret etmesi üzerine PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurların etkisiz hale getirileceği açıklandı.

MSB’den yapılan açıklamada, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde sınır güvenliğini sağlamanın ve terör saldırılarını ortadan kaldırmanın amaçlandığı belirtildi.

Terör saldırısına hedef olan Türkiye’nin meşru müdafaa hakkına sahip olduğu vurgusunun yapıldığı açıklamanın detayı şöyle:

“Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe Kılıç Hava Harekâtı icra edilmiştir.”

GCM Yatırım Banner

Talimatı Akar Verdi

MSB’den yapılan açıklamada, gerçekleştirilen harekâtta planlama ve icra aşamalarında çok hassas davranıldığı detayının altı çizildi. Harekâtın talimatının Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından verildiği söylendi.

Akar’ın, “Şu andan itibaren Pençe Kılıç Harekâtı’nı başlatıyoruz” talimatının ardından uçakların Suriye ve Irak’ın kuzeyine havalandığı öğrenildi.

Teröristlerin üs olarak kullandığı bölgeleri vurduktan sonra uçakların üslerine emniyetli şekilde döndüğü açıklandı.

Harekât merkezinde açıklama yapan Millî Savunma Bakanı, askeri personeli tebrik ederek şöyle konuştu:

“Pençe-Kılıç Harekâtı’nı da başarıyla tamamladınız. Ne kadar övünsek azdır. Kahramanlarımız, pilotlarımız başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarımız kendilerine verilen görevleri büyük başarıyla yerine getirdiler. Sizlerle gurur duyuyoruz. …Maksadımız, 85 milyon vatandaşımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, ülkemize yönelen her türlü hain saldırının da mutlaka karşılığını vermek.”

Rusya’nın İzni Olabilir

MSB’nin tüm dünyaya duyurduğu harekât, dış ilişkiler konusunda da önemli bir süreç olarak değerlendiriliyor.

Saldırılara misliyle karşılık verildiği mesajını içeren ve BM Antlaşması’na atıf yapılan harekâtla ilgili bölgedeki hava kontrolüne sahip olan ABD ve Rusya’nın bilgilendirilmiş olduğu konuşuluyor.

Türkiye, daha önce de Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyonlarını genişletme niyetinde olmuştu ancak Rusya yeşil ışık yakmamıştı.

Gelinen noktada, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta hava harekâtı gerçekleştirmesi özellikle Rusya’nın hava sahasını Türkiye’ye açmış olabileceği yorumunu gündeme getirdi. Henüz iki ülkeden konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.