Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Erdoğan-Esad Görüşmesine Aracılık Yapabiliriz

Erdoğan-Putin-Esad zirvesine ilişkin art arda yeni gelişmeler geliyor. Rusya, iki liderin görüşmesi için aracılık yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.
Rusya: Erdoğan-Esad Görüşmesine Aracılık Yapabiliriz
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşebilme ihtimali, bu hafta siyaset gündeminin yanı sıra dünya gündeminde de ön sıralarda yerini aldı. Ağustos ayında İran basınına düşen Erdoğan-Putin-Esad zirvesi iddiaları da netlik kazandı.

Rusya tarafı, iki liderin görüşeceği sinyalini verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Erdoğan ve Esad’ın birbirlerine adım atmaya hazır olduklarına ilişkin göndermede bulundu.

Basın toplantısında konuşan Rus temsilci, uzunca süredir ilişkileri normal seyretmeyen Ankara ve Şam’ın dostça yaşaması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Yavaş yavaş Suriye-Türkiye yakınlaşmasına tanıklık edeceğimizi umuyoruz. Buna ihtiyaç var, zira bunlar dostça yaşaması gereken iki komşu ülke.”

“Erdoğan-Esad Görüşmesi için Rusya Aracı Olabilir”

Erdoğan-Esad görüşmesi için zemin hazırlayacak tarafın Rusya olduğu, Erdoğan’ın Rus lider Putin ile bu konuyu daha önce görüştüğü söylentileri basına sızmıştı.

GCM Yatırım Banner

Lavrentyev, bugünkü konuşmasında bu söylentilere netlik kazandırdı. İki ismin Rusya’da görüşme ihtimalinin olduğunu açıklayarak, “Her zaman böyle bir görüşmeden yana olduk ve hatta görüşmeyi organize etme imkanını değerlendirdik” dedi.

Ankara’nın, hem iç hem de dış siyasette tepki çekecek bu görüşme için koşulların olgunlaşmasını beklediğini paylaştı.

Rus temsilci, “Böyle bir görüşmenin faydalı ve sembol niteliğinde olacağını düşünüyoruz ve bu yönde çalışmaya devam edeceğiz” diyerek koşulların olgunlaşması için Moskova’nın da faaliyette olacağını belirtti.

Türkiye ve Suriye’nin mevcut durumda istihbarat servisleri düzeyinde temasta olduklarının altını çizdi.

“Türkiye’nin Kara Harekatı Ülkede ve Bölgede Tansiyonu Artırır”

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği hava harekatına da değinen Lavrentyev, Türkiye-Suriye geriliminin daha fazla tırmanmaması için Rusya’nın çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Hava harekatının devamı olan bir kara harekatının ülkedeki ve bölgedeki yüksek tansiyonu daha fazla artıracağını düşündüklerini ve bu düşünceyi Türkiye tarafı ile paylaştıklarını ekledi.

“İstanbul Saldırısında PKK’ya Bir Tür Yeşil Işık Yakıldı”

Lavrentyev, gerilimin fişeğini ateşleyen bombalı saldırı hakkında ise dikkat çekici bir yorumda bulundu.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırı için “Türk ortaklarımızın arkasında PKK’nın olduğunu söylediği bu saldırının söz konusu yapının inisiyatifiyle düzenlendiğini söyleyemeyiz, muhtemelen PKK’ya bir tür yeşil ışık yakıldı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın