Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Fon Sınırlamasını Uzattı

Rusya Merkez Bankası, dost olmayan ülkelere uyguladığı yaptırımlar kapsamında fon kısıtlaması kararını gelecek yıla kadar uzattı.
Rusya Merkez Bankası Fon Sınırlamasını Uzattı
HABER GİRİŞ

Ukrayna’ya savaş açtığı için Batı’nın yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan Rusya, misilleme yoluna giderek dost olmayan ülkeler olarak ilan ettiği karşı bloğa vize kısıtlamasının yanı sıra ithalat engeline kadar getirdiği yasakları genişletiyor. Son gelişmelerde Rusya Merkez Bankası, dost olmayan ülkelere fon sınırlaması getirdiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına karşılık olarak, Rus finans sisteminden fon çekmek isteyen yabancı yatırımcıların Eylül ayının sonuna kadar menkul kıymet satışlarının yasaklanması kararı 6 ay daha uzatıldı.

Böylece Rusya Merkez Bankası, uluslararası rezervlerin yaptırımlar gerekçe gösterilerek dondurulmasına karşılık vermiş oldu.

Rusya Merkez Bankası açıklamasında, “Rus şirketlerinin kurumsal borçları ve Rusya’ya karşı yaptırımları destekleyen ülkelerden borç sahiplerine olan kamu borçlarının ödemeleri, alınan tedbirler dahilinde ancak hükümete bağlı komisyonun izni ile gerçekleşmektedir. Rusya Merkez Bankası, Batı yaptırımlarına yanıt olarak dost olmayan ülkelere transfer edilebilecek fonların dolaşımına da kısıtlamalar getirmiştir” denildi.


Rusya’nın dost olmayan ülkeler listesi son eklemelerle birlikte kabarmış, listeye toplamda 49 ülke eklenmişti. 27 AB üyesi ile birlikte şu ülkeler de listede sıralanmıştı:

ABD, Almanya, Yunanistan, İngiltere, Avustralya, Avusturya, Arnavutluk, Andorra, Bahamalar, Belçika, Bulgaristan, Macaristan, Danimarka, İrlanda, İzlanda, İspanya, İtalya, Kanada, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Mikronezya, Monako, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Kuzey Makedonya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Tayvan, Çin, Ukrayna, Fransa, Hırvatistan, Karadağ, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Güney Kore, Japonya, İsviçre ve İsveç. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.