Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rus Varlıklarını İade Etmek Yerine Kullanma Kararı Aldı

Rusya’yı savaş fikrinden caydırmak için ısrarcı olan AB, son hamlesinde Rus varlıklarına uyguladığı ambargoyu artırarak kaynaklara el koyma yoluna gitti.
AB Rus Varlıklarını İade Etmek Yerine Kullanma Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Ukrayna topraklarını ilhak etme kararı aldığı için Rusya’ya çeşitli alanlarda yaptırımlar uygulayan Avrupa Birliği (AB), dondurduğu Rus varlıklarını iade etmeme konusunda ısrarını sürdürüyor. AB, barış durumunda aldığı tedbir kararını kaldırmak yerine yaklaşık 200 milyar dolar değerindeki dondurulmuş Rus varlıklarını Ukrayna yararına kullanma yoluna gitti.

Ukrayna’nın yeniden inşası için gerekli finansmanın Rus varlıklarınca karşılanması gerektiği tezini daha önce çok defa savunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’ın çabaları karşılık bulmuş oldu.

AB, Rusya’nın dondurulmuş merkez bankası rezervleri de dahil olmak üzere Rus kaynaklarının Ukrayna’ya aktarılması için plan hazırladı.

Planda, iki yıla yakın zamandır Moskova’ya uygulanan ekonomik yaptırımlara yenisinin ekleneceği belirtildi. İlk kez hayata geçirilecek bu yaptırımın hukuki, siyasi ve ekonomik sonuçları üzerinde duruluyor.


Plana ilişkin çalışma grubu oluşturan AB ülkeleri uzman kadrolarıyla birlikte konuyu ele alacak. AB Komisyonu’nun Rus varlıklarını kullanabilmesinin önünü açmak için yasal ve hukuki alt yapı oluşturulacak.

GCM Yatırım Banner

Toplam 300 milyar dolarlık rezervi dondurulan Rusya Merkez Bankası’nın kaynaklarının nasıl kullanılacağı ve hangi tür yatırım araçlarıyla yüksek getiri sağlanacağı soruları da ele alınacak.

Rus varlıklarının yatırımlarında olası bir zarar durumunda ise hangi tarafın sorum olacağı ve riskleri kimin üstleneceğine yönelik belirsizlikler de konuşulacak. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın