Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dost Olmayan Ülkelere Vize Kısıtlaması Getirdi

Doğal gaz ödemelerinde ruble kararının ardından Rusya’dan yeni hamle! Putin, yaptırım uygulayan ülkelere karşı vize kısıtlama kararını imzaladı.
Rusya Dost Olmayan Ülkelere Vize Kısıtlaması Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

40 günü geride bırakmaya hazırlanan Rusya – Ukrayna savaşı, dünyada dengelerin bozulmasına ve yeni bir düzen kurulmasına yol açıyor. Rusya hükümeti, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinden gelen yoğun yaptırımlar nedeniyle sürekli yeni kararlar alıyor.

Rusya, art arda gelen yaptırımların ardından 7 Mart’ta “dost olmayan” ülkeler listesini onaylamıştı. Listede; ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Güney Kore, Ukrayna, İngiltere, Japonya olmak üzere 15 ülke daha bulunuyordu. Şimdi de bu ülkeler için vize kısıtlaması getirildi.

Elde edilen bilgiye göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “dost olmayan” ülkelere karşı vize kısıtlama kararını imzaladı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz günlerde bu gelişmenin sinyalini vermişti. Bugün yürürlüğe girecek kararname ile Norveç, İsviçre, Danimarka ve İzlanda’nın vize düzenleme rejimleri de askıya alındı.

Rusya, geçen hafta doğal gaz ödemelerinde ruble ile ödeme zorunluluğu getirmiş ve dost olmayan ülkelerin bu kurala uymaması halinde gaz satışı yapılmayacağını duyurmuştu.

Hafta sonu Kremlin’den gelen açıklamada ise bu kararın diğer ihracat malları için de uygulanabileceği ifade edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Rus haber ajansında yer alan bir bilgiye göre ise hükümet ülkede yabancı yaptırımların uygulanmasına ilişkin cezai sorumluluk yasasını onayladı. Buna göre Rusya ve Rus vatandaşları ile tüzel kişiler için Batı yaptırımları suç sayılmış olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.