Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ruble ile Ödeme Kararını Genişletiyor

Rusya, doğal gaz ödemelerinde ruble zorunluluğunun ardından, bu kararının başka mallar için de uygulayabileceğini bildirdi.
Rusya, Ruble ile Ödeme Kararını Genişletiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler 39 gündür devam eden savaş nedeniyle, Rusya Federasyonu’na tarihte eşi benzeri görülmemiş yaptırım uyguladı. Ülke ekonomisini hedef alan yaptırımlara karşı Rusya yerel para birimi zorunluluğunu devreye soktu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta imzaladığı kararname ile kendilerinden doğal gaz alan dost olmayan ülkeler için ruble ile ödeme sistemini yasallaştırdı. Ödemelerini ruble ile yapmayanlara gaz da verilmeyeceği söylendi.

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Rusya’nın gaz için aldığı kararı diğer mallar için de uygulamaya hazırlandığı öğrenildi. Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya’nın tarihte görülen en büyük yaptırım yükü altında olduğu, yaptırımların dolar ve Euro’daki güveni hızlı bir şekilde eriteceği bildirildi. Buna göre diğer malların ihracatında da ruble ile ödeme talep edilecek.

İngiltere’den Rusya için Savaş Suçu Soruşturması Talebi

Birçok ülke Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı saldırıların hiçbir haklı gerekçesi olmadığını düşünüyor. Bu nedenle de Rusya’yı yıldırmak için sayısız kısıtlamayı devreye soktu.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında sivillere yönelik saldırılarının savaş suçu olarak soruşturulması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu konuda bir karar alınması durumunda ise İngiltere Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin destek vereceğini açıkladı. Rus birliklerinin geri çekilmeye zorlandıkça, Irpin ve Bucha gibi yerlerde korkunç eylemlerde bulunduklarına dair kanıtları olduğunu dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise geçen gün yaptığı açıklamada Rus askerinin Ukrayna’da yaptığı eylemleri yakından izlediklerini, insanların Putin’in söylediği yalanlara karşı çok savunmasız olduğunu belirtti. İngiltere’nin yaşananları ortaya çıkarmak ve insanların gözünü açmak için çalıştığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın