Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelerden İthalat Yasağı Kararı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2023 yılının sonuna kadar dost olmayan ülkelerden hazır balık ve deniz ürünlerinin ithalatının yasaklandığını bildirdi. Detaylar haberde;
Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelerden İthalat Yasağı Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Batılı ülkelerin yaptırımlarına yönelik ilave karşı adımlar atmaya devam ediyor. Yapılan açıklamada dost olmayan ülkelerden hazır balık ve deniz ürünlerinin ithalatının yasaklandığı bildirildi.

Bakanlık Basın Servisi, kararın hükümet tarafından onaylandığını bildirdi. Dost olmayan ülkelerin eylemlerine yönelik bir dizi yanıt önleminin parçası olarak kabul edilen bu adımın 2023 yılının sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi.

Söz konusu yasağın, ilgili hükümet kararnamesinin yayım tarihinden itibaren yedi takvim günü içinde yürürlüğe gireceği ifade edildi.

Şarap İthalatı için de Değişiklik

Dost olmayan ülkelerden deniz ürünleri ve hazır balık ithalatının yasaklandığı bilgisine yer verilen açıklamada, belirtilen ülkelerden şarap ithalatındaki gümrük vergisinin de litre başına 1,5 dolardan az olmamak üzere yüzde 12,5’ten yüzde 20’ye çıkartıldığı bilgisi verildi.

Tarım Bakanlığı, şarap ithalat vergilerindeki artışın Rus şarap üreticileri için ek teşvikler yaratacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tarım Bakan Yardımcısı Oksana Luth basın açıklamasında, “Dost olmayan ülkeler için ithalat vergilerindeki artış, yerli üreticiler için ek teşvikler yaratacak ve talebin yeniden yüksek kaliteli Rus ürünlerine ve dünyanın diğer bölgelerinden gelen şaraplara yönlendirilmesine yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

“Yerli Üreticiler Pazardaki Boşluğu Dolduracak”

Bakanlık, Avrupa Birliği, ABD ve Norveç’ten yapılan ithalat yasağının yerli üreticiler tarafından doldurulacak belirli pazar nişlerini serbest bırakacağını belirtti. Kapasitelerinin, benzer ürünler için iç pazarın ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabileceğini ifade etti.

Açıklamada, “Rus şirketleri üretim hacimlerini artırma, yelpazelerini genişletme ve istihdam sayısını artırma fırsatına sahip olacak” ifadesi kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.