Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelerden İthalat Yasağı Kararı

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2023 yılının sonuna kadar dost olmayan ülkelerden hazır balık ve deniz ürünlerinin ithalatının yasaklandığını bildirdi. Detaylar haberde;
Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelerden İthalat Yasağı Kararı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Batılı ülkelerin yaptırımlarına yönelik ilave karşı adımlar atmaya devam ediyor. Yapılan açıklamada dost olmayan ülkelerden hazır balık ve deniz ürünlerinin ithalatının yasaklandığı bildirildi.

Bakanlık Basın Servisi, kararın hükümet tarafından onaylandığını bildirdi. Dost olmayan ülkelerin eylemlerine yönelik bir dizi yanıt önleminin parçası olarak kabul edilen bu adımın 2023 yılının sonuna kadar geçerli olacağı belirtildi.

Söz konusu yasağın, ilgili hükümet kararnamesinin yayım tarihinden itibaren yedi takvim günü içinde yürürlüğe gireceği ifade edildi.

Şarap İthalatı için de Değişiklik

Dost olmayan ülkelerden deniz ürünleri ve hazır balık ithalatının yasaklandığı bilgisine yer verilen açıklamada, belirtilen ülkelerden şarap ithalatındaki gümrük vergisinin de litre başına 1,5 dolardan az olmamak üzere yüzde 12,5’ten yüzde 20’ye çıkartıldığı bilgisi verildi.

Tarım Bakanlığı, şarap ithalat vergilerindeki artışın Rus şarap üreticileri için ek teşvikler yaratacağını söyledi.

Tarım Bakan Yardımcısı Oksana Luth basın açıklamasında, “Dost olmayan ülkeler için ithalat vergilerindeki artış, yerli üreticiler için ek teşvikler yaratacak ve talebin yeniden yüksek kaliteli Rus ürünlerine ve dünyanın diğer bölgelerinden gelen şaraplara yönlendirilmesine yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

“Yerli Üreticiler Pazardaki Boşluğu Dolduracak”

Bakanlık, Avrupa Birliği, ABD ve Norveç’ten yapılan ithalat yasağının yerli üreticiler tarafından doldurulacak belirli pazar nişlerini serbest bırakacağını belirtti. Kapasitelerinin, benzer ürünler için iç pazarın ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabileceğini ifade etti.

Açıklamada, “Rus şirketleri üretim hacimlerini artırma, yelpazelerini genişletme ve istihdam sayısını artırma fırsatına sahip olacak” ifadesi kullanıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu