Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Yetkili Nükleer Silah İle Tehdit Etmekten Vazgeçmiyor

Rus yetkililerden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in "Nükleer Silah" tehdidini desteleyecek açıklamalar gelmeye devam ediyor. En son açıklama Dmitry Medvedev'den geldi.
Rus Yetkili Nükleer Silah İle Tehdit Etmekten Vazgeçmiyor
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seferberlik ilanıyla birlikte Ukrayna’ya karşı nükleer silah kullanabileceğini söylemesi ortalığı karıştırdı. Gündemden düşmeyen bu tehdide bazı Rus yetkililerinden desteleyecek yorumlar geldi. En son konuya yönelik açıklamayı Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev yaptı.

“Bu Kesinlikle Bir Blöf Değil”

Eski Cumhurbaşkanı Medvedev, Rusya’nın sınırlarının ötesine itilmesi durumunda nükleer silahlarla savunma hakkına sahip olduğunu dile getirdi. Bunun kesinlikle bir blöf olmadığının altın çizdi. Ukrayna’nın Rusya’nın varlığına tehlikeli bir saldırganlık içinde olduğunu belirterek, en korkunç silahın kullanılmak zorunda kalınabileceğini aktardı.

NATO’nun bu senaryoda bile çatışmaya doğrudan müdahalede bulunmayacağına inandığını ifade etti.

Rusya’nın nükleer doktrinine göre herhangi bir varoluşsal bir tehditle karşı karşıya kalınırsa nükleer silah kullanılabilir. Dmitry Medvedev, devlet politikasına sıkı sıkıya bağlı kalınacağını belirtti.

Rusya’nın eski devlet başkanı daha önceki ifadelerinde de Rusya’ya ait olduğu kabul edilen toprakları savunmak için nükleer silahın kullanılabileceğine değinmişti.

Rusya Feci Sonuçlarla Karşı Kaşıya Kalır

Rusya’dan gelen bu ifadelere karşı ABD’den geçen haftalarda tepki geldi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, nükleer silah kullanımında kararlı bir şekilde yanıt verileceğini ve Rusya için feci sonuçlar doğuracağını aktardı.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise yakın bir zamanda Rusya’nın bu tehdidinin ciddiye alınması gerektiğini vurguladı. Ukrayna’ya askeri desteğin devam etmesi gerektiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu