Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Borell: Putin’in Nükleer Tehdidi Ciddiye Alınmalı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer silah tehdidini değerlendirdi.
AB’den Borell: Putin’in Nükleer Tehdidi Ciddiye Alınmalı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, , AB’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki ihtilafta nükleer silah kullanabileceği yönündeki tehditlerini ciddiye alması gerektiğini söyledi. BBC’ye konuşan Borell, Rusya-Ukrayna savaşının tehlikeli bir boyuta ulaştığını belirtti.

Borell’in sözleri, Rusya’nın kısmi bir seferberlik başlatması ve Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak etmesinin ardından geldi. Putin seferberlik ilanı ile beraber Batı’yı uyarmış ve nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmuştu.

‘Putin’in Tepkisi Kötü’

Rusya ordusu, Ukrayna’nın karşı saldırısıyla geri püskürtülürken, savaş alanında aksiliklerle karşı karşıya kaldı. AB şefi, “Bu kesinlikle tehlikeli bir an çünkü Rus ordusu bir köşeye itildi ve Putin’in nükleer silah kullanmakla tehdit eden tepkisi çok kötü” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından yedi ay sonra analistler, Başkan Putin’in güçlerinin geri planda olduğu konusunda hemfikir. Putin ise Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyan bir diplomatik çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi. Rusya lideri aksi takdirde savaşı bitirseler bile barış olmayacağını ve savaşın bir daha çıkacağını ifade etti.

Borell: Ukrayna’ya Yardım Sürmeli

Borrell, AB’nin silah arzının azaldığına dair endişeleri reddetti. Bloğun Ukrayna’ya askeri destek sağlamaya, Başkan Putin ve müttefiklerine karşı ekonomik yaptırımlar uygulamaya ve diplomatik faaliyetler yürütmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çatışmanın neden olduğu artan enerji fiyatlarının endişe kaynağı olduğunu kabul etti. İspanyol politikacı, Afrika, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’dan benzer endişeleri duyduğunu da sözlerine ekledi.

Borrell, Başkan Putin’i müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmada rolünü oynamaya çağırarak, “Putin’le konuşmak için Moskova’ya, Kremlin’e giden herkes aynı cevapla geri döndü. Putin’in askeri hedefleri var ve onları alamazsa savaşmaya devam edecek. Bu kesinlikle endişe verici bir yön, ancak Ukrayna’yı desteklemeye devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu